Atrakcje

Szlak rowerowy Aquavelo

Aquavelo Muszyna

Szukając na mapie miejsca na aktywny wypoczynek z całą pewnością warto zwrócić uwagę na Beskid Sądecki i malowniczą Dolinę Popradu. Region ten cały czas się rozwija pod względem turystyki. W ostatnich latach powstały tam liczne atrakcje, które przyciągają coraz więcej osób (np. wieża widokowa w koronach drzew w Krynicy; baseny, Ogrody sensoryczne i Ogrody Baśni i Legend czy Ogrody Biblijne w Muszynie), ale to jeszcze nie koniec!

Jedną z takich atrakcji turystycznych w tym regionie jest z pewnością szlak rowerowym Aquavelo, który powstawał w latach 2018-2020. Szlak ten łączy polsko-słowackie uzdrowiska (Krynica-Zdrój / Muszyna / Piwniczna / Szczawnica / Vyšné Ružbachy / S Tarub Ľubovňa / Ľubovnianske KúpeleBardejov / Bardejov Spa). Szlak tworzą zarówno nowo wybudowane, jak i istniejące już drogi (o małym natężeniu ruchu); powstały też kładki łączące Polskę ze Słowacją. Dodatkowym atutem jest połączenie z inną trasą rowerową w wiosce Hniezdne, która powstaje w ramach projektu „Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr”.

Opis trasy Aquavelo

Aquavelo - mapa szlaku

Od granicy polsko-słowackiej w Muszynie aż do Piwnicznej szlak AquaVelo pokrywa się ze szlakiem trasy rowerowej EuroVelo11.

Trasa Aquavelo biegnie przez rezerwaty przyrody, parki narodowe i krajobrazowe, dzięki czemu zachwyca swoimi walorami przyrodniczymi. Pokonując odcinki szlaku Aquavelo warto będzie od czasu do czasu zrobić sobie przystanek na podziwianie zabytków architektury drewnianej, czy też zatrzymując się przy źródłach wody mineralnej.

Trasa posiada ujednolicone oznaczenia i elementy małej architektury. Oprócz dostępnych map i strony internetowej, które mogą być pomocne w przecieraniu szlaków została również stworzona aplikacja mobilna (Aquavelo, do pobrania na telefony z systemem Android oraz iOS). Można w niej sprawdzić m.in. mijane po drodze zabytki (z krótkimi opisami), czy też pogodę.

Szczegółowe informacje

Rodzaj szlaku: rowerowy
Kolor: żółty (w Polsce), żółto-niebieski (na Słowacji) – żółte znaki z logo szlaku na zielonym tle
Długość trasy: ok. 230 km (od granicy polsko-słowackiej w Muszynce przez Piwniczną do Szczawnicy ok 94 km)
Rodzaj nawierzchni: asfalt, drogi gruntowe, ścieżki
Szlak przebiega w 28% po drogach odseparowanych od ruchu samochodowego.
Atrakcje turystyczne Aquavelo w Muszynie: Pijalnia wody “Antoni”, Park Zdrojowy “Baszta”, Ogrody sensoryczne, Magiczny ogród – stawy rekreacyjne, Źródło Anna, Las Lipowy “Obrożyska”, Pomnik przyrody Czarna Młaka, Kompleks Rekreacyjny Zapopradzie.

Wyruszając rowerem w tę trasę z zamiarem podróży na Słowację musimy zabrać ze sobą kask i kamizelkę odblaskową – jest to obowiązkowy element wyposażenia rowerzysty po słowackiej stronie.

3 komentarze /-y

  1. Trasy bardzo fajne, chociaż na niektórych odcinkach jak np. z Milika od Andrzejówki widać już pęknięcia tego betonu…ciekawe co będzie po zimie.

  2. Kładki w Miliku i Andrzejówce już otwarte…widać, że trasy rowerowe wzbudzają spore zainteresowanie. Oby tylko pogoda dalej dopisywała 🙂

  3. Niech tylko po słowackiej stronie zakończą się wszystkie prace…będzie to naprawdę piękna trasa. Kładki w Miliku i Andrzejówce wyglądają naprawdę świetnie…oby służyły przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *