Atrakcje

Mofeta w Złockiem

Mofeta - Złockie

Mofeta to miejsce gdzie ze szczelin w ziemi wydobywają się – z charakterystycznym bulgotem – pęcherzyki dwutlenku węgla. Wydobywający się tu dwutlenek węgla powstaje na znacznych głębokościach i dążąc ku powierzchni nasyca wody czyniąc je szczawami. Gazy mofety to głównie dwutlenek węgla (95%), ale również azot (3,87%), metan (0,67%) oraz tlen (0,21%). Swój brązowy kolor wody, występujące w tym miejscu, zawdzięczają naturalnym procesom hydrolizy węglanu żelaza, przy udziale bakterii żelazowych.

Opisywana mofeta znajduje się na pograniczu dwóch wsi: Złockiego i Jastrzębika, na dnie Złockiego Potoku.

Pomnik przyrody gminy Muszyna – Mofeta w Złockiem

Mofeta w Złockiem nosi imię profesora Henryka Świdzińskiego, która została przez niego odkryta w 1938 r. Natomiast od 1998 r. nosi miano pomnika przyrody nieożywionej. Należy również wspomnieć, że jest to największa i najbardziej efektywna tego typu forma geologiczna na terenie całej Polski. Jej powierzchnia to około 25 m2. Natomiast ze względu na wyjątkowość tego miejsca, mofeta w Złockiem zyskała turystyczną infrastrukturę, która ułatwia do niej dostęp. Powstała kładka nad rzeką, zamontowano tablice informacyjne, a otwory z wyziewami zostały specjalnie obudowane. Szczeliny w ziemi, z których wydobywa się dwutlenek węgla, zyskały interesujące nazwy: Bulgotka i Dychawka. Ta druga charakteryzuje się tym, że dźwięki wydobywające się spod powierzchni, sprawiają wrażenie, jak gdyby ziemia oddychała. Pozostałe otwory posiadają specyficzne bąbelki, stale unoszące się na powierzchni.

Odwiedzając mofetę w Złockiem, zachowajcie szczególną ostrożność, ponieważ dłuższa ekspozycja na wydobywające się spod ziemi gazy może mieć negatywny wpływ na Wasze zdrowie. Jednak jeśli będziecie w okolicy, uwzględnijcie wizytę w tym miejscu. Z pewnością nie pożałujecie, a wrażenia z tych odwiedzin wywrą na Was ogromne wrażenie.

Mofeta – galeria zdjęć

Mofeta na mapie

Jeden komentarz

  1. wyjątkowa atrakcja i ciekawostka, szczególnie dla dzieciaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *