Atrakcje

Ogrody Biblijne w Muszynie

Ogrody Biblijne w Muszynie

Ogrody Biblijne w Muszynie mają stanowić największą atrakcję okolicy pod względem ekumenicznym. W ramach projektu zagospodarowano obiekty wokół parafii. Miejsce to ma skłaniać do medytacji i modlitwy poprzez ukazanie treści biblijnych w plenerze.

Muszyńskie Ogrody Biblijne otwarto 28 czerwca 2015 roku i są to czwarte i zarazem największe tego typu ogrody w Polsce (wcześniej podobne ogrody powstały w Proszowicach, Myczkowcach oraz w Chorzowie) . Uroczystego otwarcia i błogosławieństwa ogrodów dokonał bp Andrzej Jeż w asyście proboszcza oraz dziekana Parafii pw. Św. Józefa w Muszynie.

Na powierzchni 1,3 ha znajdziemy 5 ogrodów tematycznych w których umieszczone zostały wymienione w Biblii gatunki roślin, miniaturowe krajobrazy oraz architekturę i rzeźby ilustrujące poszczególne tematy biblijne.

Ogród pierwszy przedstawia historię zbawienia, od stworzenia świata, aż do wydarzeń przedstawionych w Apokalipsie św Jana.
Ogród ma kształt kwadratu a do ogrodu prowadzi brama rajska, na której znajduje się płaskorzeźba anioła z mieczem strzegącym wejścia. Na bramie tej widnieje napis w języku łacińskim: VENI DOMINE JESU (Przyjdź Panie Jezu). Ogród ten podzielony jest tematycznie na 4 części: Stary Testament, Życie i działalność Jezusa, Zmartwychwstanie Jezusa i jego ostatnie pouczenia, Listy Apostołów.

Ogród drugi to Ogród Krajobrazów Biblijnych, który ukazuje geografię Ziemi Świętej.
Ogród ten składa się z trzech prostokątów, tworzących kwadrat. Jedna z części tego Ogrodu ukazuje układ geograficzny Ziemi Świętej, a dwie kolejne aranżację pustyni i elementy krajobrazu rolniczego (m.in. winnica i poletka zbóż).

Ogród trzeci przedstawia wybrane tematy z nauczania proroków (jest tutaj m.in. winnica z wieżą strażniczą zbudowaną z kamienia oraz wybrane fragmenty Pisma Świętego przypisane 16 prorokom).

Ogród czwarty, przygotowany specjalnie dla najmłodszych Dziecięcy Ogród Biblijny.

Ogród piąty to Ogród dla Zakochanych w kształcie labiryntu, którego ścieżki prowadzą do utworzonej z bukszpanu ryby, symbolu chrześcijaństwa.

Otwarte źródełko wody mineralnej “Maryja”

Pod koniec maja w Muszyńskich Ogrodach Biblijnych zostało oficjalnie otwarte źródełko wody mineralnej “Maryja”. Wodą ze źródła można się delektować nieodpłatnie w godzinach otwarcia Ogrodów.

Lokalizacja Ogrodów Biblijnych

Kościół pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Muszynie, ul. Kościelna 62, 33-370 Muszyna

Zwiedzanie Ogrodów

Ogrody są udostępnione zwiedzającym bezpłatnie. Przy wejściu znajduje się skarbonka na wolne datki, przeznaczone na rozbudowę ogrodów.

GODZINY OTWARCIA OGRODÓW BIBLIJNYCH W MUSZYNIE

Ogrody Biblijne niezależnie od pory roku są otwarte od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 18:00.

Sezon trwa od maja do października. W listopadzie Ogrody są zamknięte.

Oprowadzanie z przewodnikiem odbywa się od wtorku do soboty po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (tel. 511 041 322).

Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok 45 minut i jest bezpłatne! Przypominamy również o zakazie wprowadzania zwierząt.

Więcej informacji o Ogrodach Biblijnych w Muszynie znaleźć Państwo mogą w Przewodniku Po Muszyńskich Ogrodach Biblijnych autorstwa Pani Zofii Włodarczyk oraz na oficjalnej stronie internetowej Ogrodów –  www.muszynskieogrodybiblijne.pl.

Ogrody Biblijne – galeria zdjęć

Ogrody Biblijne w Muszynie na mapie

7 komentarze /-y

  1. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa bodajże ok 45 min. Samemu można myślę w ok 25-30 min zwiedzić całość.

  2. Pieknie tam. Ciekawa jestem ile czasu zajmuje zwiedzanie, bo chciałam zaplanować dlugi weekend.

    1. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok 45 min. Bez przewodnika możesz pewnie zwiedzić to dużo szybciej :). Pozdrawiam.

  3. Byłem już w Ogrodach w tym roku, są po prostu piękne. Wszystko przygotowane z dbałością o najmniejszy szczegół. Pozdrawiam!

  4. Piękne miejsce, miejmy tylko nadzieję, że przewidziano fundusze na coroczne utrzymanie. To przecież ogrom pracy, większość wystawy zwiazanej jest ściśle z roślinnością. A znalazły się tam nawet palmy. Piękna inicjatywa i obowiązkowy punkt na mapie atrakcji Muszyny.

  5. wspaniały pomysł i doskonała realizacja. Muszyna zaczyna wyrastać na atrakcyjną miejscowość, a taki rodzynek jak te ogrody to doskonałe uzupełnienie całości. na pewno wracam tu za rok!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *