Atrakcje Okolice

Tylicz – co warto zobaczyć?

wjazd do Tylicza - zdjęcie

Tylicz to miejscowość turystyczna położona ok 13-14 km od Muszyny, u zbiegu potoków Mochnaczka i Muszynka na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Co Tylicz ma nam do zaoferowania? Okazuje się, że naprawdę wiele. Przeczytajcie poniższy artykuł i sprawdźcie sami.

Historia Tylicza

Historia miejscowości sięga XIII w. To na tym terenie znajdował się szlak handlowy między Polską a Węgrami i powstała osada pod nazwą Ornawa. Król Kazimierz Wielki nadał osadzie prawa miejskie w XIV wieku i zmienił jej nazwę na Miastko. Następnie Tylicz zyskał ponownie prawa miejskie w XVII wieku przez bp. Piotra Tylickiego, od którego pochodzi obecna nazwa miejscowości.

Atrakcje turystyczne w Tyliczu

Tylicz to miejscowość położona na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, dlatego odwiedzający mogą zobaczyć tutaj wiele niespotykanych gatunków roślin i zwierząt. Bogactwo przyrodnicze można dostrzec spacerując między innymi ścieżką przyrodniczo – edukacyjną „Na Rakowsku”. Ponadto niewątpliwą atrakcją w Tyliczu jest stadnina koni Farma Lama oraz w sezonie zimowym stacje narciarskie.

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna

Trasa ścieżki ma długość 4 km i znajduje się na niej aż 9 przystanków tematycznych.
Przebiega przez lasy i znajduje się w otoczeniu pięknych krajobrazów.

STANOWISKO NR 1 – ŹRÓDŁO WODY MINERALNEJ
Ścieżka rozpoczyna się przy źródełku zlokalizowanym w odległości 2 km od centrum Tylicza. To w tym miejscu umieszczono tablicę z planem całej ścieżki. Przystanek ten nazywany jest “źródełkiem wędrowców”.

STANOWISKO NR 2 – LAS ŚWIERKOWY
Na tym obszarze, ze względu na żyzne siedlisko, znajduje się wiele gatunków roślin. Są to przede wszystkim świerk pospolity (Picea bies) zajmujący największą część całego obszaru, jodła (Abies), buk (Fagus). Na przełomie XIX i XX wieku człowiek przekształcił lasy typowe dla regla dolnego na rzecz gatunków iglastych, takich jak na przykład świerk. Przeciwdziałając temu zjawisku, obecnie prowadzone są tutaj nasadzania innych gatunków drzew jak jodła czy buk.

STANOWISKO NR 3 – ŹRÓDŁO WODY MINERALNEJ
W tym miejscu znajduje się kolejne źródło wody mineralnej “Syhowne” oznaczone symbolem T-2. Wypływa na prawym brzegu potoku Syhowny.

STANOWISKO NR 4 – BIOCENOZA ŁĄKI, SUKCESJA WTÓRNA
Na tym terenie znajduje się łąka śródleśna. Zachowanie obecnego wyglądu tego miejsca wymaga corocznego koszenia lub spasania. To wprowadza dodatkowe koszty, dlatego zrezygnowano z użytkowania łąki. Za kilkadziesiąt lat będzie można oglądać tutaj zwarty drzewostan.

STANOWISKO NR 5 – PRZEDPLONOWY DRZEWOSTAN SOSNOWY
Siedliska na tym terenie są odpowiednie dla gatunków takich jak jodła oraz buk. Ze względu jednak na specyficzne wymagania dla sadzonek tych drzew, tereny te zalesiono sosną pospolitą, świerkiem pospolitym (Picea bies), modrzewiem europejskim (Larix decidua Mill.).

STANOWISKO NR 6 – JODŁOWY DRZEWOSTAN NASIENNY
Na tym terenie drzewa wyróżniają się okazałymi rozmiarami, grubością do ponad 1 metra pierśnicy oraz zaawansowanym wiekiem (około 120 lat). Jodła pospolita stanowi ponad 35% wszystkich drzew.

STANOWISKO NR 7 – GOSPODARKA ŁOWIECKA
Tutaj można zobaczyć ssaki z rodziny jeleniowatych, takie jak sarny czy jelenie.
W tej okolicy można również dostrzec niedźwiedzia brunatnego, wilki czy rysie. Trasa ta obfituje w wiele obiektów przyrodniczych, które mogą być podziwiane podczas spaceru.

STANOWISKO NR 8 – PRZEŁOM RZEKI MUSZYNKI

Przełom rzeki Muszynki został wytworzony przez Potok Muszynka. Dzieli Beskid Sądecki od Gór Czerchowskich. Ten cud natury stanowi niewątpliwą atrakcję atrakcję turystyczną, którą warto zobaczyć będąc w Tyliczu.

STANOWISKO NR 9 – KAMIENIOŁOM
To końcowa trasa ścieżki przyrodniczo – edukacyjnej „Na Rakowsku”. W tym miejscu można odpocząć po przebytej drodze i delektować się pięknem przyrody.

Stadnina koni Farma Lama

Jest to gospodarstwo agroturystyczne oferujące jazdę konną dla dorosłych oraz dla dzieci. Jazda konna prowadzona jest na odkrytej arenie, krytej ujeżdżalni oraz dla bardziej zaawansowanych na terenie Beskidu Sądeckiego. Dla dzieci przygotowane są dodatkowe atrakcje:
– odwiedziny w mini zoo, w którym znajdują się konie, kozy, krowy, owce,
– przejażdżka na malutkich kucykach.

Kontakt: Rezerwacji można dokonać dzwoniąc pod numer telefonu: 720-020-590
Godziny otwarcia: Farma otwarta jest od 15.06.2020 do 31.08.2020 oraz w długie weekendy w godzinach 10:00 – 17:00. Poniedziałek: nieczynne.
Poza sezonem: w godzinach od 8:00 do 16:00 od poniedziałku do piątku oraz w soboty od 9:00 do 15:00. W niedziele i święta kościelne: nieczynne.

Stacje narciarskie w Tyliczu

Tylicz to idealne miejsce do wypoczynku nie tylko latem, ale również zimą. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się stacje narciarskie MASTER-SKI oraz TYLICZ.SKI.

CENTRUM NARCIARSKIE MASTER-SKI
Centrum narciarskie MASTER-SKI oferuje pasjonatom zimowych szaleństw aż 7 km tras zjazdowych. Trasy przeznaczone są zarówno dla początkujących narciarzy, jak i tych bardziej zaawansowanych.
Ponadto można skorzystać z Funparku i przejażdżki przez tunel oraz Snowparku, idealnego miejsca dla snowboardzistów. Do dyspozycji oddanych jest 5 wyciągów oraz 4-osobowa kolej krzesełkowa.
W centrum narciarskim MASTER-SKI znajduje się szkoła narciarska, przedszkole narciarskie, wypożyczalnia sprzętu, karczma oraz noclegi.
Cennik: W godzinach 09:00 – 16:00 koszt karnetu normalnego to 50 zł, a ulgowego 45 zł. W godzinach 15:00 – 20:00 karnet normalny kosztuje 35 zł, a ulgowy 30 zł.
Karnety ulgowe przysługują dzieciom do 12. roku życia oraz seniorom powyżej 65. roku życia. Istnieje również możliwość zakupu karty KRYNICA.SKI.

STACJA NARCIARSKA TYLICZ.SKI
Stacja narciarska TYLICZ.SKI udostępnia 6 km tras zjazdowych. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – początkujący oraz bardziej zaawansowani. Stawiający pierwsze kroki mają do swojej dyspozycji osobne polanki z wyciągiem taśmowym. Stanowi to idealne warunki do nauki jazdy. Ponadto na terenie stacji narciarskiej znajduje się wypożyczalnia sprzętu, szkoła narciarska, przedszkole narciarskie, noclegi oraz kilka punktów gastronomicznych.
Cennik:
2-godzinne w cenie 50 zł, ulgowe 45 zł
3-godzinne w cenie 55 zł, ulgowe 50 zł
4-godzinne w cenie 60 zł, ulgowe 55 zł
6-godzinne w cenie 70 zł, ulgowe 65 zł
Wieczorne karnety w godzinach 16:00 – 18:00 w cenie 30 zł. Karnety ulgowe przysługują dzieciom do 12. roku życia oraz seniorom powyżej 65. roku życia.

Zabytki Tylicza

Tylicz to niewielka miejscowość, ale znajduje się tutaj wiele pięknych zabytków. Są to między innymi Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Cerkiew św. Kosmy i Damiana oraz Pomnik Kazimierza Pułaskiego.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Drewniany kościół został wybudowany w 1612 roku dzięki biskupowi Piotrowi Tylickiemu. W jego wnętrzu znajduje się wiele cennych dzieł sztuki kultury zachodniej oraz sztuki bizantyjskiej. W sanktuarium znajduje się piękny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Autorem obrazu jest prawdopodobnie niderlandzki malarz Adrian Ysenbrandt.

Cerkiew św. Kosmy i Damiana

Cerkiew św. Kosmy i Damiana zbudowana została w 1743 roku. Obecnie jest to cmentarny kościół rzymskokatolicki przy parafii kościoła św. apostołów Piotra i Pawła. Kształt drewnianej cerkwi jest nietuzinkowy. Jest to trójdzielna budowla posiadająca trzy wieże, na szczycie których znajdują się baniaste hełmy. W cerkwi znajduje się wiele zabytków. Warto szczególnie zwrócić uwagę na piękny, wyróżniający się późnobarokowy ikonostas.

Pomnik Kazimierza Pułaskiego

Pomnik Kazimierza Pułaskiego znajduje się na rynku w Tyliczu. Został odsłonięty w 2013 roku na 650-lecie Tylicza. jego wymiary to 2,2 metry na 2 metry. Wykonawcą pięknych płaskorzeźb jest Paweł Zięba – rzeźbiarz z Łużnej. Pomnik stanowi niewątpliwe dzieło sztuki. Będąc w Tyliczu warto zwrócić na ten zabytek uwagę.

Tylicz na mapie

2 komentarze /-y

  1. Polecam Tylicz zimą. Wdpanisle trasy narciarskie. Oby tylko covid nie zamknął stoków!

  2. Fajny i długi opis…dobrze byłoby jednak wzbogacić go o większą liczbę zdjęć.

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *