Atrakcje

Wieża widokowa w Krynicy – ścieżka w koronach drzew

Wieża widokowa w Krynicy

Miejsce: ul. Słotwińska 51A, 33-380 Krynica-Zdrój (ok. 16 km od rynku w Muszynie)
Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 9:00 – 19:00

Krynica Zdrój to miejscowość położona w Beskidzie Sądeckim, która może poszczycić się pięknymi walorami przyrodniczymi oraz wieloma atrakcjami turystycznymi. Ostatnio do atrakcji dołączyła zapierająca dech w piersiach konstrukcja – wieża widokowa w Krynicy. Prowadzi do niej ścieżka w koronach drzew. Ta fascynująca wieża jest pierwszym tego typu punktem widokowym w Polsce. Dlatego zdecydowanie warto wybrać się do Krynicy Zdroju, żeby móc podziwiać rozpościerające się z niej widoki.

Wieża widokowa w Krynicy – czym się charakteryzuje?

Nowa atrakcja Krynicy w postaci wieży widokowej, wznoszącej się w koronach drzew, powstała na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m.). Wysokością (49,5 m) dorównuje 17 piętrowemu wieżowcowi. Jej długość przekracza kilometr (1030 m) i stanowi najdłuższą ścieżką w Polsce, mierzącą dwa razy więcej niż molo w Sopocie. Chcąc dotrzeć na szczyt, spotkacie po drodze 15 autorskich tablic i instalacji ścieżki edukacyjnej. Dzięki nim dowiecie się wielu ciekawych informacji na temat zasobów przyrodniczych i kulturowych Krynicy Zdroju i okolic. Ciekawostką jest, że do stworzenia siatek balustrady wykorzystano aż 65920 m specjalnej linki! Ponadto, warto wspomnieć, że konstrukcję wykonano z wyjątkowego drewna robinii akacjowej, zwanej potocznie akacją. Ze względu na swoją niezwykłą wytrzymałość zapewnia konstrukcji solidność i tym samym niepowtarzalne walory estetyczne. Co więcej, ścieżkę podpiera 18 wież wsporczych i 87 słupów, dzięki czemu żaden podmuch wiatru jej nie straszny.

Ponadto, w dwóch miejscach ścieżki znajdują się piętrowe elementy, dzięki czemu ścieżka stopniowo wznosi się ku górze i zapewnia nieziemskie doznania i kontakt z naturą. Poza tym, projektanci wieży widokowej w Krynicy nie zapomnieli o najmłodszych. W konstrukcji wieży uwzględnili mierzącą 60 metrów długości zjeżdżalnię, która może stanowić nie lada gratkę dla spragnionych wrażeń dzieci, jak również ich rodziców.

Sposoby dotarcia pod wieżę są dwa: można skorzystać z 6 osobowej kolejki krzesełkowej lub wejść pieszo, korzystając z utwardzonej ścieżki widokowej. Natomiast spacerując po ścieżce w koronach drzew, Wasze oczy będą cieszyć niezwykle bujne drzewostany: świerki, buki oraz jodły.
Wieża widokowa w Krynicy - jak dotrzeć

Wieża widokowa w Krynicy – atrakcje i programy

Wycieczka na wieżę widokową jest przeznaczona dla każdego, bez względu na wiek czy zamiłowanie do aktywności fizycznej. Powstały trzy programy, skierowane do konkretnych grup. Pierwsza jest dedykowana szkołom, ponieważ wieża widokowa może stanowić wspaniałe miejsce edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Minimalna liczba osób w grupie zorganizowanej musi wynosić 20 osób. Od poniedziałku do piątku przewidziano specjalne ceny: 30 zł od dziecka (w tym wjazd i zjazd kolejką). Ponadto, dla szkolnych grup stworzono specjalne warsztaty edukacyjne, rozwijające ciekawość dzieci oraz poszerzające ich wiedzę. Do wyboru są cztery programy – „Etnografia: Zapomniane miejsca, ludzie i historie”, „Mitologia słowiańska: W świecie dawnych wierzeń”, „Geologia: Czy był tu wulkan” oraz „Przyroda: Detektywi przyrody”. Każdy warsztat trwa ok. 80 minut i jest przewidziany dla dzieci w wieku 5/7-12 lat. Co więcej, wszystkie zajęcia są związane z Krynicą Zdrój i jej okolicami. Dzięki temu dzieci mogą dowiedzieć się interesujących kwestii na tematy związane z Beskidem Sądeckim.

Kolejnymi grupami, dla których przewidziano specjalne atrakcje i rabaty są rodziny oraz seniorzy. W przypadku tej pierwszej, honorowana jest Karta Dużej Rodziny. W jej ramach można spodziewać się 10% zniżki na bilety osobowe, 10% rabatu na posiłek w restauracji Słowiny Arena oraz 10% rabatu na nocleg w pensjonacie Słowiny Arena. Natomiast w przypadku seniorów działa Ogólnopolska Karta Seniora, która uprawnia do takich samych zniżek, jak Karta Dużej Rodziny. Ponadto, niewielkie nachylenie ścieżki, która prowadzi na wieżę widokową, powoduje, że mogą do niej dotrzeć wszyscy, bez względu na stan zdrowia i formę fizyczną. Co więcej, dla seniorów dodatkowym atutem położenia wieży widokowej w Krynicy jest dostępność na tym terenie wielu ośrodków uzdrowiskowych. Mogą w nich skorzystać z dostępności naturalnych wód mineralnych oraz specjalnych programów prozdrowotnych.

Dodatkowe atrakcje w okolicy wieży widokowej w Krynicy

Jeśli wybierzecie się do Krynicy, żeby przeżyć niezwykłą przygodę w koronach drzew, nie zapomnijcie odwiedzić innych atrakcji w okolicy. Do wyboru macie m.in. Pijalnie wód mineralnych, Muzeum Nikifora czy też Muzeum Zabawek, Górę Parkową oraz Jaworzynę Krynicką. Z uwagi na duży wybór, z pewnością znajdziecie coś dostosowanego do Waszych upodobań.

Informacje praktyczne

Na wieżę można wchodzić codziennie w godzinach 9 – 19. Jednak w przypadku grup zorganizowanych i chęci wzięcia udziału w warsztatach, warto wcześniej skontaktować się z obsługą. Natomiast kwestia biletów wygląda następująco: bilet normalny kosztuje 39 zł, a ulgowy 32 zł. W przypadku chęci wjazdu lub zjazdu kolejką górską do biletu normalnego należy doliczyć 18 zł, a do ulgowego 15 zł. Jeśli chcielibyście zarówno wjechać, jak i zjechać kolejką krzesełkową, koszt biletu normalnego wyniesie 69 zł, a ulgowego 55 zł. Po więcej informacji zapraszamy na stronę: www.wiezawidokowa.pl/cennik-biletow/.
Wieża widokowa w Krynicy - cennik

Wieża widokowa w Krynicy – galeria zdjęć

Wieża widokowa w Krynicy – ścieżka w koronach drzew na mapie

Jeden komentarz

  1. Bardzo dużo ludzi zaraz po otwarciu a widoki w sumie podobne jak z Jaworzyny Krynickiej. Fajnie , że Krynica ma kolejną atrakcje dla turystów, chociaż wstęp mógłby być tańszy (bilet normalny kosztuje obecnie 39 zł a jeżeli chcemy wyjechać i zjechać koleją krzesełkową to musimy jeszcze sporo dopłacić).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *