Atrakcje

Pijalnia wody mineralnej Milusia w Muszynie

Pijalnia Milusia w Muszynie

Adres: ul. Piłsudskiego 23, Muszyna
Dni i godziny otwarcia: wtorek, czwartek, piątek, sobota, niedziela; 09:00 – 17:00

Muszyna, podobnie jak wiele miejscowości, znajdujących się w powiecie nowosądeckim, posiada status uzdrowiska. Głównym powodem nadania tak zaszczytnego miana jest fakt, że znajdują się na jej terenie źródła wód leczniczych. Co ważne, Muszyna została także przyjęta do Związku Uzdrowisk Polskich. Fakt ten jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowość tego miejsca i ogromną wartość jego naturalnych zasobów.

Warto zaznaczyć, że mineralne wody muszyńskie wykorzystuje się do różnych celów. Po pierwsze, duża ich część służy jako cenny zasób przemysłu rozlewniczego, działającego na dużą, ogólnopolską, a nawet ogólnoświatową skalę. Dzięki charakterystycznej nazwie wody butelkowanej, pochodzącej z Muszyny, miejscowość zyskuje na popularności i przyciąga turystów, którzy pragną dotrzeć do źródła pozyskiwania tej drogocennej wody. Z pozostałych odwiertów, z których pozyskiwana jest woda mineralna, można korzystać głównie stacjonarnie. Te z kolei dzielą się na pijalnie i źródełka. Te drugie są zachowane w naturalnej formie i możemy pobierać z nich wodę samodzielnie. Natomiast miejsca, noszące nazwę pijalni, a których w Muszynie znajdziemy kilka, posiadają specjalne krany, ułatwiające nalewanie wody.

Pijalnia wody mineralnej Milusia

Jedną z większych i cieszących się popularnością jest pijalnia o wdzięcznej nazwie Milusia, pochodzącej od imienia Mili Lachowej, która była żoną ówczesnego starosty nowosądeckiego. Ujęcie wody mineralnej w tym miejscu powstało w 1935 roku na zlecenie inż. Józefa Krówczyńskiego, pełniącego funkcję burmistrza Krynicy przed wojną. W miejscu ujścia wody zbudowano również łaźnie, w których można było zażywać leczniczych kąpieli mineralnych. W związku z nasyceniem wód drogocennymi minerałami, w tym wapniem czy dwutlenkiem węgla, mogą one służyć jako remedium w walce z chorobami reumatycznymi.

Pijalnia Milusia znajduje się w budynku, który pierwotnie służył jako łaźnie, a następnie siedziba prokuratury. Nie zmienia to jednak faktu, że położenie w centrum miasta sprawia, że jest ona jedną z najchętniej odwiedzanych pijalni Muszyny. Dostaniemy tutaj wodę, która bogata w dwutlenek węgla musuje niczym szampan i ma orzeźwiający, niespotykany smak. Pijalnia jest otwarta w godzinach 09:00 – 17:00, we wszystkie dni tygodnia, oprócz poniedziałków i śród. Znajduje się przy ul. Piłsudskiego 23. Co interesujące, oprócz spróbowania wody o niezwykłych walorach smakowych i leczniczych, możemy tam podziwiać wystawę Prac Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Mineralizacja wody – 5992,4 mg/l

 • Dwutlenek węgla – 3226 mg/l
 • Sód – 467,4 mg/l
 • Wapń – 366,4 mg/l
 • Magnez – 475,2 mg/l
 • Wodorowęglany – 4570,2 mg/l
 • Siarczany – 8,6 mg/l
 • Chlorki – 14,2 mg/l
 • Żelazo – 5,9 mg/l
 • Inne – 84,5 mg/l

W celu pełnego wykorzystania zbawiennych właściwości wód Muszyny, w tym z ujęcia Milusia, warto regularnie odwiedzać pijalnie i korzystać z tego niesamowitego i naturalnego źródła minerałów w formie pitnej. Co istotne, systematyczne dostarczanie organizmowi zawartych w zdrojowej wodzie składników, może znacznie poprawić ogólną kondycję organizmu. Może także wspomóc leczenie chorób układu pokarmowego, dróg moczowych, nerek czy nawet walczyć z otyłością czy osteoporozą.

Dlatego jeśli jesteście z okolic albo wybieracie się do Muszyny, koniecznie odwiedźcie Pijalnię Milusia i spróbujcie wody z “bijącego tam źródła”.

Pijalnia Milusia – galeria zdjęć

Pijalnia Milusia na mapie


 

Jeden komentarz

 1. Brak tylko toalet.Po wypiciu dłużej ilości wody nie ma gdzie oddać moczu.Konieczne własny cewnik lub pampers.poza tym woda erste klasse. Jak zwykłe infrastruktura leży i kwiczy.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *