Atrakcje

Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla

Dwie Doliny - zima

Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla to prawdziwy raj dla narciarzy. W obręb tej malowniczo położonej beskidzkiej stacji narciarskiej wchodzą wyciągi zlokalizowane w okolicach Wierchomli Małej, wsi zamieszkiwanej niegdyś przez ludność łemkowską. Od 1987 roku Wierchomla Mała znajduje się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla to raj przede wszystkim dla narciarzy. Rokrocznie pojawiają się tu turyści, którzy doceniają uroki tego niezwykłego miejsca.

Wyciąg krzesełkowy z krzesłami czteroosobowymi „Wierchomla 1” to najdłuższy tego typu obiekt w Polsce. Jego długość to 1600 m., a różnica poziomów wynosi 300 m. Szerokość trasy zjazdowej wynosi do 300 m., a czas wjazdu to około 12 minut. „Wierchomla I” jest połączona z wyciągami Płatek, Frycek, Toczek i Polanki.

Drugim wyciągiem krzesełkowym w Dwóch Dolinach Muszyna – Wierchomla jest wyciąg “Szczawnik I”. długość trasy to 1525 metrów, a różnica poziomów wynosi 273 metry. Czas wjazdu to około sześć minut. Jest on połączony z orczykiem Szczawnik II. Poza Szczawnikiem II w Dwóch Solinach znajdują się też inne orczyki. Są to: Polanki, Frycek, Stonoga, Toczek i Płatek. Dla początkujących narciarzy odpowiedni będzie orczyk Stonoga.

Pod kolejką „Wierchomla I” mieści się snowpark, czyli coś sam raz dla amatorów snowboardu. W snowparku działa wypożyczalnia sprzętu snowboardowego oraz przechowalnia. Trasy zjazdowe mają zróżnicowany stopień trudności. Te osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze snowboardem, mogą skorzystać z porad wykwalifikowanych instruktorów.

Jednak Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla to nie tylko wymarzone miejsce na zimowy odpoczynek, ponieważ jest tu też wiele atrakcji przewidzianych na sezon wiosenno-letni. Dużą popularnością cieszy się park linowy z szesnastoma stanowiskami linowymi oraz dziesięciometrową ścianką wspinaczkową.

Miłośnicy mocnych wrażeń z pewnością zainteresują się paintballem. W Dwóch Dolinach znajduje się jedno z największych polskich pól paintballowych, które oferuje wyposażenie dla dwudziestu graczy. Inną atrakcją jest przejażdżka na quadzie. Duże możliwości otwierają się również przed rowerzystami. Oprócz tras dostosowanych do tradycyjnego kolarstwa górskiego w okolicach Wierchomli istnieją też bardzo trudne trasy przystosowane do ekstremalnej jazdy typu downhill.

Inne atrakcje letnie to nornic walking (na miejscu można wypożyczyć sprzęt oraz skorzystać z porad profesjonalnego instruktora), boisko do gry w koszykówkę i siatkówkę oraz kort tenisowy.

Jeżeli chodzi o noclegi, to funkcjonuje tu trzygwiazdkowy Hotel Wierchomla SKI&SPA, zlokalizowany zaledwie 900 metrów od stacji narciarskiej. W obiekcie znajdują się sale konferencyjne, basen (6m x 13 m), restauracja, dyskoteka, lobby bar, a także przedszkole i plac zabaw dla najmłodszych. Na szu wagę zasługuje szeroki wachlarz usług SPA.

Nieopodal wyciągów mieszczą się drewniane domki alpejskie. Domki I i II to bungalowy o wysokim standardzie. Podobny poziom posiadają domki A, B oraz C, natomiast dla wymagających odpowiedni będzie Apartament Rodzinny. Mieści się on na drugim piętrze w budynku głównym stacji narciarskiej.

Bardzo atrakcyjne są również okolice Wierchomli. W samej wsi znajduje się cerkiew parafialna greckokatolicka pod wezwaniem Św. Michała Archanioła z roku 1821. Inne tego typu obiekty, wchodzące w obręb Szlaku Architektury Drewnianej, mieszczą się w pobliskich miejscowościach: w Szczawniku, Wysowej oraz w Tyliczu.

Na miejscu organizowane są takie atrakcje jak:

  • kuligi,
  • wieczorne biesiady przy grillowiskach,
  • ogniska,
  • dyskoteki,
  • widowiskowe imprezy sportowe,
  • wieczory z muzyką góralską.

Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla to szczególne miejsce, doskonałe na aktywny wypoczynek, oferujące szereg rozmaitych trakcji sportowo-rekreacyjnych i krajoznawczych.

3 komentarze /-y

  1. Super stoki! Jaworzyna choć ma ich większy wybór, to urok wierchomli przyciąga!

  2. I pomyśleć, że już za 2-3 miesiące będziemy w dwóch dolinach śmigać na nartach 🙂 czy w tym sezonie połączenie na szczycie będzie funkcjonowało cały czas?

  3. buuuuuu coraz cieplej sie robi i śnieg topnieje :/ teraz na narty chyba tylko w dolomity 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *