Atrakcje

Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla

Dwie Doliny - zima

UWAGA! Zarząd Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla pragnie poinformować, że pomimo długotrwałych negocjacji dotyczących gruntów Szczawnika, nie udało się dojść do porozumienia w sprawie ich dzierżawy. W związku z tym w sezonie 2018/2019 będą działały jedynie wyciągi po stronie Wierchomli Małej. Jednocześnie zawiadamiamy, że w związku z niedogodnościami karnety są w niższej cenie. Nowy cennik dostępny jest na stronie www.wierchomla.com.pl.

Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla to prawdziwy raj dla narciarzy. W obręb tej malowniczo położonej beskidzkiej stacji narciarskiej wchodzą wyciągi zlokalizowane w okolicach Wierchomli Małej, wsi zamieszkiwanej niegdyś przez ludność łemkowską. Od 1987 roku Wierchomla Mała znajduje się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla to raj przede wszystkim dla narciarzy. Rokrocznie pojawiają się tu turyści, którzy doceniają uroki tego niezwykłego miejsca.

Wyciąg krzesełkowy z krzesłami czteroosobowymi „Wierchomla 1” to najdłuższy tego typu obiekt w Polsce. Jego długość to 1600 m., a różnica poziomów wynosi 300 m. Szerokość trasy zjazdowej wynosi do 300 m., a czas wjazdu to około 12 minut. „Wierchomla I” jest połączona z wyciągami Płatek, Frycek, Toczek i Polanki.

Drugim wyciągiem krzesełkowym w Dwóch Dolinach Muszyna – Wierchomla jest wyciąg “Szczawnik I”. długość trasy to 1525 metrów, a różnica poziomów wynosi 273 metry. Czas wjazdu to około sześć minut. Jest on połączony z orczykiem Szczawnik II. Poza Szczawnikiem II w Dwóch Solinach znajdują się też inne orczyki. Są to: Polanki, Frycek, Stonoga, Toczek i Płatek. Dla początkujących narciarzy odpowiedni będzie orczyk Stonoga.

Pod kolejką „Wierchomla I” mieści się snowpark, czyli coś sam raz dla amatorów snowboardu. W snowparku działa wypożyczalnia sprzętu snowboardowego oraz przechowalnia. Trasy zjazdowe mają zróżnicowany stopień trudności. Te osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze snowboardem, mogą skorzystać z porad wykwalifikowanych instruktorów.

Jednak Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla to nie tylko wymarzone miejsce na zimowy odpoczynek, ponieważ jest tu też wiele atrakcji przewidzianych na sezon wiosenno-letni. Dużą popularnością cieszy się park linowy z szesnastoma stanowiskami linowymi oraz dziesięciometrową ścianką wspinaczkową.

Miłośnicy mocnych wrażeń z pewnością zainteresują się paintballem. W Dwóch Dolinach znajduje się jedno z największych polskich pól paintballowych, które oferuje wyposażenie dla dwudziestu graczy. Inną atrakcją jest przejażdżka na quadzie. Duże możliwości otwierają się również przed rowerzystami. Oprócz tras dostosowanych do tradycyjnego kolarstwa górskiego w okolicach Wierchomli istnieją też bardzo trudne trasy przystosowane do ekstremalnej jazdy typu downhill.

Inne atrakcje letnie to nornic walking (na miejscu można wypożyczyć sprzęt oraz skorzystać z porad profesjonalnego instruktora), boisko do gry w koszykówkę i siatkówkę oraz kort tenisowy.

Jeżeli chodzi o noclegi, to funkcjonuje tu trzygwiazdkowy Hotel Wierchomla SKI&SPA, zlokalizowany zaledwie 900 metrów od stacji narciarskiej. W obiekcie znajdują się sale konferencyjne, basen (6m x 13 m), restauracja, dyskoteka, lobby bar, a także przedszkole i plac zabaw dla najmłodszych. Na szu wagę zasługuje szeroki wachlarz usług SPA.

Nieopodal wyciągów mieszczą się drewniane domki alpejskie. Domki I i II to bungalowy o wysokim standardzie. Podobny poziom posiadają domki A, B oraz C, natomiast dla wymagających odpowiedni będzie Apartament Rodzinny. Mieści się on na drugim piętrze w budynku głównym stacji narciarskiej.

Bardzo atrakcyjne są również okolice Wierchomli. W samej wsi znajduje się cerkiew parafialna greckokatolicka pod wezwaniem Św. Michała Archanioła z roku 1821. Inne tego typu obiekty, wchodzące w obręb Szlaku Architektury Drewnianej, mieszczą się w pobliskich miejscowościach: w Szczawniku, Wysowej oraz w Tyliczu.

Na miejscu organizowane są takie atrakcje jak:

 • kuligi,
 • wieczorne biesiady przy grillowiskach,
 • ogniska,
 • dyskoteki,
 • widowiskowe imprezy sportowe,
 • wieczory z muzyką góralską.

Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla to szczególne miejsce, doskonałe na aktywny wypoczynek, oferujące szereg rozmaitych trakcji sportowo-rekreacyjnych i krajoznawczych.

5 komentarze /-y

 1. I co będzie z trasami od strony Szczawnika? To było świetne urozmaicenie dnia spędzonego na Wierchomli. Właśnie ta różnorodność nas tu przyciągała. Mam nadzieję, że uda się te problemy szybko rozwiązać. Pozdrawiam narciarzy!

  1. Witamy. Zgodnie z informacjami jakie otrzymaliśmy: “pomimo długotrwałych negocjacji dotyczących gruntów Szczawnika, nie udało się dojść do porozumienia w sprawie ich dzierżawy. W związku z tym w sezonie 2018/2019 będą działały jedynie wyciągi po stronie Wierchomli Małej”.

 2. Super stoki! Jaworzyna choć ma ich większy wybór, to urok wierchomli przyciąga!

 3. I pomyśleć, że już za 2-3 miesiące będziemy w dwóch dolinach śmigać na nartach 🙂 czy w tym sezonie połączenie na szczycie będzie funkcjonowało cały czas?

 4. buuuuuu coraz cieplej sie robi i śnieg topnieje :/ teraz na narty chyba tylko w dolomity 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *