Atrakcje

Kordegarda w Muszynie

Kordegarda w Muszynie

Muszyna to miasto które wyróżnia się zarówno niezwykłymi walorami przyrodniczymi, jak i bogatą historią. Pozostałościami, które do dzisiaj przypominają o wielu istotnych wątkach historycznych, związanych z Muszyną, są liczne zabytki. Większość z nich jest bardzo dobrze zachowana, co przyczynia się do dużego zainteresowania zarówno mieszkańców, jak również turystów. Jednym z miejsc godnych odwiedzenia jest budynek o tajemniczo brzmiącej nazwie kordegarda. Czym jest owa kordegarda i jaka kryje się za nią historia?

Czym jest kordegarda?

Kordegarda to inaczej odwach lub wartownia. Jest to budynek, w którym niegdyś, w czasach wojny lub konfliktów zbrojnych, stacjonowały oddziały wojskowe lub warty policyjne tudzież garnizonowe. Kordegarda stanowiła rodzaj zaplecza, w którym znajdowały się liczne, często skrajne w swojej funkcji, pomieszczenia. Mogły to być biura, areszt oraz izby, przeznaczone dla oddziałów wojskowych, jak również miejsca przechowywania broni. Na budynek kordegardy często wybierano istniejące już budowle, w celu szybkiego ich zajęcia i zagospodarowania każdego pomieszczenia. W związku z tym, nie miały jednolitej architektonicznie formy. Zazwyczaj były to miejskie pałacyki z uwagi na ich powierzchnię użytkową. Jednak najważniejsze było, żeby znajdowały się w pobliżu bramy głównej większego kompleksu pałacowego. Natomiast od XVIII do XX wieku rozpowszechniła się tendencja do budowania specjalnych budynków, służących jako kordegarda. Jednym z nich jest właśnie kordegarda w Muszynie.

Kordegarda w Muszynie – historia i przeznaczenie

Kordegarda w Muszynie pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku i wybudowano ją na miejscu wcześniej istniejącej. Pierwsza wzmianka o budowli, którą można obecnie podziwiać, pochodzi z 1732 roku i znajduje się w inwentarzach „Klucza Muszyńskiego”. Budynek kordegardy w Muszynie, w latach swojej świetności, miał przeznaczenie zgodne z jego podstawową funkcją. Służył jako wartownia dla straży wojskowej, jak również warty policyjnej oraz garnizonowej. Co więcej, znajdowało się w nim biuro komendanta, w którym zapadały ważne decyzje wojskowe. Ponadto, w kordegardzie w Muszynie przetrzymywano więźniów wojennych. Dla niektórych kordegarda w Muszynie jest dzisiaj już tylko reliktem przeszłości, jednak jej mury z pewnością kryją niejedną historię i tajemnicę.

Kordegarda w Muszynie – architektura

Budynek kordegardy w Muszynie jest bardzo charakterystyczny, a dzięki temu, że zachował się w dobrym stanie, można go podziwiać do dziś. Kordegarda to budynek parterowy, zbudowany na planie prostokąta, z pomieszczeniami na poddaszu. Posiada murowane, otynkowane na biało ściany, a pokryty jest czterospadowym dachem z czerwono-ceglaną dachówką. W górnych partiach kordegardy znajdują się lukarnie, czyli dodatkowe okna, doświetlające poddasze. Od frontu widoczny jest niewielki ganek, spowity zielonym bluszczem. Budynek znajduje się na skraju lasu, przy ul. Kity 18, a prowadzi do niego wąska ścieżka wśród zieleni. Obecnie kordegarda w Muszynie należy do Nadleśnictwa Muszyny i można ją oglądać tylko z zewnątrz.

 

*zdjęcie do artykułu pobrano z serwisu muszyna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *