Atrakcje

Cerkiew św. Dymitra w Złockiem

cerkiew św Dymitra Złockie

Adres: Złockie (ok 3,5 km od rynku w Muszynie)

Złockie to niewielka miejscowość na terenie której znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych i zabytków. To właśnie na terenie tej miejscowości znajduje się bardzo piękna drewniana cerkiew św. Dymitra (św. Demetriusza Rycerza i Męczennika). Jest to jeden z punktów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, w którego skład wchodzą znamienite perły architektury drewnianej, znajdujące się na terenie województwa. Obecnie cerkiew ta funkcjonuje jako parafialny kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Cerkiew św. Dymitra – historia

Cerkiew św. Dymitra w Złockiem została zbudowana najprawdopodobniej w latach 1867-72 a konsekrowana w 1872 roku. Warto wspomnieć, że została ona wzniesiona przez budowniczego Kondracza na planie krzyża, co było innowacją na tych terenach. Poza tym, do budowy świątyni wykorzystano drewno modrzewiowe, którego naturalną barwę można podziwiać wewnątrz budynku. Od 1947 roku dawna cerkiew grekokatolicka jest użytkowana, jako kościół katolicki. W 1951 r. erygowano parafię (parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złockiem), funkcjonującą w tym miejscu do dzisiaj.

Architektura cerkwi św. Dymitra

Zrębowa konstrukcja budowli z wieżą konstrukcji słupowej oraz pokryte jasną blachą dachy już na pierwszy rzut oka zachęcają do przekroczenia progu świątyni. Dodatkowym walorem estetycznym, który spina całość stanowią ośmioboczne hełmy ze ślepymi latarniami i zakończone metalowymi krzyżami, które wieńczą wieże cerkwi. Ponadto, nad nawą główną znajduje się pokaźnych rozmiarów kopuła, która dodaje unikatowego charakteru całemu budynkowi. Natomiast dopiero po wejściu do środka ukażą się Waszym oczom wspaniałe zabytkowe dzieła sakralnej sztuki cerkiewnej. Największe wrażenie robi wspaniale zachowany, pełny i bogato zdobiony ikonostas, znajdujący się w samym centrum prezbiterium. Został on wykonany przez Antoniego i Michała Bogdańskich w drugiej połowie XIX w.. Otaczają go równie piękne i dopracowane z dbałością o detale polichromia figuralno-ornamentalne z 1873r.

Co więcej, warto również zwrócić uwagę na trzy ołtarze boczne w stylu rokokowym z XIX w. A także malowany barokowy krucyfiks w bogato zdobionej ramie snycerskiej. Jeden z nich przedstawia Matkę Bożą z dzieciątkiem, a drugi świętego Cyryla i Metodego. Ponadto, na ścianach nawy i w kaplicy głównej znajdują się wspaniałe obrazy. Są to m.in. obraz „Chrystus u słupa”, pochodzący z XVIII w. oraz ikona „Ukrzyżowanie” z 1875 roku. Oprócz wymienionych zabytkowych elementów stanowiących o wartości kulturalnej tego miejsca, znajduje się tam również kilka wartych uwagi części. Należą do nich ołtarz główny z 1962 r., chrzcielnica z 1963, jak również wysoka, drewniana dzwonnica z 1957, stojąca przed cerkwią. W jej wnętrzu znajdują się trzy dzwony. Poza tym, dookoła cerkwi rosną strzeliste lipy, a obok znajduje się cmentarz grekokatolicki, który jest otoczony murkiem, pochodzącym z XIX w.

Będąc w okolicy zdecydowanie warto wybrać się na wycieczkę Szlakiem Architektury Drewnianej i odwiedzić to wspaniale zachowane i tętniące historią miejsce.

Cerkiew św. Dymitra – galeria zdjęć

Cerkiew św. Dymitra (kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny) na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *