Aktualności i inwestycje

Trwa rewitalizacja rynku w Muszynie

wizualizacja rewitalizacji rynku w Muszynie

Zgodnie z zapowiedziami miasta, rynek w Muszynie ma zmienić się nie do poznania w ciągu dwóch lat przeznaczonych na rewitalizację. Trzykrotnie ogłoszony przetarg nie był skuteczny. Dopiero czwarty przetarg ogłoszony 28 lutego 2019 roku i zakończony 14 marca bieżącego roku, wyłonił zwycięzcę – konsorcjum budowlane firm Pabud z Brzeznej i Lsol z Nowego Sącza.

Do czterech razy sztuka?

Miasto ogłosiło wcześniej trzykrotnie przetarg na rewitalizację rynku, niestety bez oczekiwanych efektów, czyli wyłonienia zwycięzcy. Powodem były oferty firm budowlanych, które znacznie przekraczały budżet miasta. Stąd też postanowiono ogłosić kolejny, czwarty przetarg na odbudowę ratusza w Muszynie. Terminem zgłaszania ofert był 28 luty 2019, a oficjalne zakończenie przetargu wyznaczono na dzień 14 marca 2019 roku.

Dopiero przetarg ogłoszony po raz czwarty wyłonił wykonawców prac. Władze miasta postarały się również o dofinansowanie unijne na realizację tego celu. Po otrzymaniu dofinansowania w wysokości 13,5 milionów złotych, burmistrz miasta, Jan Golba podpisał umowę z konsorcjum Pabud i Lsol na odbudowę ratusza, zabytkowych piwnic i odbudowę nawierzchni, stworzenie skwerów.

Zależy mi na promowaniu miasta i uczynienie go atrakcyjnym miejscem dla turystów i funkcjonalnym dla mieszkańców. Chcę stworzyć przestrzeń dla kultury i rozwoju handlu, przedsiębiorczości prowadzonej w zorganizowany sposób – tłumaczy burmistrz Muszyny, Jan Golba.

Koszty rewitalizacji

Prace przy rewitalizacji pochłonąć łącznie prawie 21 milionów złotych! Ze środków unijnych władze miasta otrzymają dofinansowanie na rewitalizację rynku oraz ulicy Kościelnej w wysokości 13,5 milionów złotych.

Planowane prace rewitalizacyjne na muszyńskim rynku

Szczegółowy projekt rewitalizacji muszyńskiego rynku obejmuje przede wszystkim gruntowne przebudowanie nawierzchni płyty rynku i stworzenie skwerów. Najpierw rozpocznie się wymiana całej sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, energetycznej i gazowej oraz powstanie nowa kanalizacja burzowa. W związku z tym zakresem prac, komunikacja w Muszynie będzie utrudniona na czas rewitalizacji.

Prace rewitalizacyjne będą podzielone na trzy etapy. Główna wizja projektowania tej przestrzeni obejmuje stworzenie terenu niezbędnego do rekreacji mieszkańców i turystów. Ponadto nie zabraknie tu ciekawych punktów usługowych i lokali gastronomicznych. W nowym ratuszu nie będzie jednak miejsca dla urzędników, głównie dlatego, że ma pełnić zupełnie nową funkcję (sala ślubów, taneczna i wystawowa, miejsce na informację turystycznej i pijalnia wody mineralnej).

Nowy ratusz ma być gotowy na przełomie listopada i grudnia 2020 roku i ma nawiązywać do stylu galicyjskiego z XIX wieku. Rewitalizacja ma objąć również odbudowę zabytkowych piwnic.

Jak zmieni się centrum Muszyny po rewitalizacji?

6 maja ruszyły prace rewitalizacyjne. Planowana na ten czas rewitalizacja sprawi, że będzie to estetyczne miejsce z większą ilością zieleni. Cel, jaki przyświeca rewitalizacji to stworzenie funkcjonalnego deptaku dla miejscowych i turystów, odbudowa starych piwnic i ratusza inspirowanego XIX-wiecznym ratuszem w galicyjskim stylu.

Najpierw budowa obejmie odbudowę ratusza. Zależy mi na utrzymaniu dawnych tradycji i stworzeniu budowli inspirowanej XIX-wiecznym stylem galicyjskim. Cieszę się, że po trzech nieudanych przetargach, w końcu podpisaliśmy umowę z konsorcjum i rozpoczęła się rewitalizacja – mówi Jan Golba.

Ratusz zostanie odbudowany na wzór XIX-wiecznej budowli, która była niegdyś w tym miejscu, a wokół niego powstanie estetyczna i funkcjonalna oprawa zielona. Ulica Kościelna prowadząca do Rynku ma stać się deptakiem a ruch samochodowy w tym miejscu będzie możliwy jedynie dla mieszkańców, którzy nie mogą dojechać do swoich posesji w inny sposób.

WIZUALIZACJE (zdjęcia pobrane z FB Jan Golba, UM Muszyna)

Jakie atrakcje powstaną na rynku w Muszynie?

Co ciekawe, piwnice na rynku w Muszynie mają być atrakcją turystyczną. Ich celem jest przyciągnięcie jak największej ilości turystów do muszyńskiego uzdrowiska. Wspomniane piwnice muszyńskiego rynku zostały odkryte podczas szczegółowych badań archeologicznych, to w nich kiedyś składowano wino, w nich też przed laty znajdowała się sala tortur (która również będzie odtworzona). W związku z tym będą całkowicie zrekonstruowane i otwarte dla turystów.

W budynku ratusza, tak jak już pisaliśmy, będzie punkt informacji turystycznej, a także planowana od dawna, kameralna pijalnia z muszyńską wodą mineralną – lokalną atrakcją. Wokół ratusza będą urokliwe skwery z kwietnikami i krzewami. Ratusz zyska również nowe ławki i oświetlenie.

W pobliżu słynnej kawiarni Szalotka zostanie wybudowana fontanna, która pomoże schłodzić się w upalne dni.

Zupełnie inaczej będzie wyglądała komunikacja w tym miejscu. Deptak ma połączyć kościół oraz Ogrody Biblijne z Rynkiem. Rynek będzie połączony z dzielnicą uzdrowiskową (Zapopradziem).

ZDJĘCIA Z PRAC REWITALIZACYJNYCH – 25 maja 2019

ZDJĘCIA Z PRAC REWITALIZACYJNYCH – 30 sierpnia 2019

ZDJĘCIA Z PRAC REWITALIZACYJNYCH – 11 listopada 2019

ZDJĘCIA Z PRAC REWITALIZACYJNYCH – 08 maja 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *