Informacje

Aktywne święta Bożego Narodzenia – dlaczego warto pamiętać o polisie?

Masz już dość świątecznego ucztowania i w tym roku planujesz spędzić Boże Narodzenie inaczej? Świetny pomysł! Mamy nadzieję, że o wszystkim już pomyślałeś – bilety na samolot zabukowane, hotel zarezerwowany, sprzęt narciarski przygotowany i ubezpieczenie kupione. Tak, tak, ubezpieczenie to niezbędny element wyliczanki i lepiej o nim nie zapomnieć!

Ubezpieczenie na narty – dlaczego jest takie ważne?

Zastanów się – wyjeżdżasz za granicę i będziesz jeździć na nartach lub snowboardzie. Co może pójść nie tak? Mubi.pl wymienia kilka możliwych przykładów.

  • Możesz upaść na stoku, łamiąc rękę lub nogę.
  • Możesz trafić do szpitala i spędzić tam kilka dni.
  • Możesz potrzebować operacji.
  • Możesz potrzebować rehabilitacji lub sprzętu ortopedycznego.
  • Możesz potrzebować pomocy ratowników górskich.
  • Możesz wpaść na innego narciarza, powodując u niego szkody osobowe lub materialne.
  • Możesz zniszczyć swój sprzęt narciarski.
  • Twoje narty mogą zostać skradzione.

A to oczywiście tylko pierwsze z brzegu przykłady niefortunnych wypadków, do jakich może dojść podczas zimowego urlopu. Wszystkie je łączy fakt, że oprócz pecha, aby do nich doszło, trzeba mieć też zasobny portfel, by za nie zapłacić. Zwłaszcza za granicą, gdzie koszty leczenia są znacznie wyższe niż w Polsce.

Co na to poradzić? Wystarczy, że przed wyjazdem kupisz ubezpieczenie narciarskie. Polisa ochroni Cię w każdym z wymienionych przypadków, gwarantując też odszkodowanie i szereg innych usług. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Ubezpieczenie na wyjazd narciarski – co zyskujesz?

Jak podają eksperci porównywarki Mubi, ubezpieczenie sportowe (mubi.pl/ubezpieczenie-sportowe/), w tym narciarskie, jest specjalnym rodzajem polisy turystycznej, przeznaczonym dla osób, które planują aktywnie spędzić zimowy urlop. Chociaż nie jest obowiązkowe, to jego wykupienie zaleca się każdemu narciarzowi i snowboardziście – niezależnie od jego stopnia zaawansowania i doświadczenia na stoku.

W ramach polisy dla narciarzy, ubezpieczony, któremu przydarzy się niefortunny wypadek na stoku, może liczyć m.in. na:

  • opłacenie leczenia w razie zachorowania lub odniesienia kontuzji,
  • rekompensatę za odniesienie trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • pokrycie kosztów przeprowadzenia akcji ratowniczej w górach,
  • zwrócenie kosztów zakupu sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego oraz leków.

Ubezpieczyciel pokryje wszystkie rachunki do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia (KL), którą wybiera się przed podpisaniem umowy. Im wyższa suma, tym droższa polisa, ale to nie znaczy, że warto na niej oszczędzać. Pamiętaj, że zbyt niska suma ubezpieczenia może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów leczenia – wówczas różnicę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni i na pewno będzie ona znacznie większa, niż kilkanaście złotych, jakie zaoszczędzisz, kupując tańszą polisę.

Odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu wypłaca się z kolei z ubezpieczenia NNW i zależy ono od dwóch czynników. Po pierwsze, od sumy ubezpieczenia NNW (im wyższa, tym większa rekompensata) i po drugie, od stopnia doznanego uszczerbku. Ten jest obliczany na podstawie specjalnej tabeli, którą znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Ponadto ubezpieczenie narciarskie obejmuje także OC sportowe, które przyda Ci się np., gdy to Ty spowodujesz wypadek na stoku. Dzięki niemu pokryciem strat poszkodowanego i wypłaceniem mu odszkodowania zajmie się Twój ubezpieczyciel, oczywiście do wysokości sumy ubezpieczenia. Nie wolno zapominać też o ubezpieczeniu assistance, w ramach którego gwarantowany może być szereg usług, np. pomoc tłumacza lub zorganizowanie opieki nad dziećmi.

Jak wybrać ubezpieczenie dla narciarzy i snowboardzistów?

Nic prostszego. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy ubezpieczyciel obejmuje ochroną uprawiane przez nas sporty i nie zalicza ich np. do sportów ekstremalnych. W takim wypadku konieczne będzie dodatkowe rozszerzenie. Kolejnym krokiem jest wybór sumy ubezpieczenia. Trzeba pamiętać, że podczas wyjazdu za granicę kwota musi być odpowiednio wyższa, minimum na 30 000 euro. Wreszcie warto rozważyć opcje dodatkowe.

Wśród najbardziej popularnych rozszerzeń ochrony ubezpieczeniowej znajdują się klauzula alkoholowa i klauzula chorób przewlekłych – mówi Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń Mubi – Pierwsza dotyczy zdarzeń po spożyciu alkoholu, za które w normalnych okolicznościach ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. W przypadku wykupienia klauzuli ochrona zostaje rozszerzona. Podobnie działa klauzula chorób przewlekłych, rozszerzając odpowiedzialność ubezpieczyciela na sytuacje nagłego pogorszenia się objawów takiej, znanej ubezpieczonemu dolegliwości.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty za granicę?

Cena polisy dla narciarzy zależy od kilku czynników.

  1. Kraju wyjazdu – mniej zapłacą turyści zostający w Europie, więcej Ci wybierający się np. do USA czy Kanady.
  2. Długości pobytu – możliwe jest wykupienie nawet ubezpieczeń na cały rok.
  3. Liczby ubezpieczonych – ubezpieczyć można zarówno siebie samego, jak i całą rodzinę.
  4. Danych ubezpieczonego – znaczenie dla ubezpieczyciela ma wiek ubezpieczonego.
  5. Warunków ubezpieczenia – sumy ubezpieczenia, rodzaju uprawianych sportów itp.

Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę, firmy ubezpieczeniowe obliczają składkę, której wysokość nie przekracza zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych za dzień ochrony. Koszt całej polisy dla dorosłego narciarza na tygodniowy wyjazd w góry nie powinien więc przekraczać kilkudziesięciu złotych. Czy to wygórowana cena za ochronę podczas beztroskiej zabawy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *