Ciekawostki o Muszynie Informacje

Almanach Muszyny – rocznik wydawany od 1991 r.

Almanach Musyzny - screen strony

Siedziba: ul. Piłsudskiego 56, Muszyna

Miasto i gmina Muszyna posiadają swoją unikalną, wydawaną corocznie od 1991 r. publikację pt. “Almanach Muszyny” pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Osoby tworzące rocznik wkładają w niego serce, doświadczenie i czas. Pragną tym samym poszerzać wiedzę społeczeństwa o historii i kulturze Muszyny oraz okolic. A zatem, czy nie warto byłoby docenić ich pracę i zwrócić uwagę na to obszerne kompendium wiedzy?

Pierwsze egzemplarze “Almanachu”, które pochodzą już z początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, liczyły niecałe 40 stron. Ówczesne publikacje skupiały się głównie na historii i kulturze dawnego państwa muszyńskiego oraz ziem nadpopradzkich. Natomiast z upływem lat, twórcy Almanachu nabierali rozpędu, w związku z czym ilość stron roczników wydłużyła się do ponad stu. Tematyka również podlegała stopniowemu rozszerzaniu i ulegała nieznacznym modyfikacjom. Jednak nadal dotyczyła ona promowania historii Muszyny oraz jej walorów kulturalnych i przyrodniczych.

Do 2016 roku, czyli przez pełne 25 lat, “Almanach” był wydawany w formie papierowej. Aczkolwiek od 2017 roku, ze względu na ograniczone środki finansowe oraz chęć podążania z duchem czasu, rozpoczęto intensywny rozwój strony internetowej i cyfrowych zasobów organizacji.

Idea twórców “Almanachu Muszyny”

Należy przywiązywać wielką wagę do wyszukiwania i przechowywania nawet drobnych okruchów lokalnej historii i zapisywania ich dla kolejnych pokoleń.

Powyższa dewiza przyświecała twórcom artykułów do każdej edycji rocznika “Almanach Muszyny”. Co więcej, na przestrzeni lat pisało dla muszyńskiego kompendium wiedzy blisko czterysta osób. Świadczy to o zaangażowaniu społeczności w przekazywanie historii Muszyny z pokolenia na pokolenie. Ponadto, nie powstrzymał ich nawet ograniczony budżet na wydawanie tradycyjnej wersji papierowej. Na łamach odświeżonej i stale aktualizowanej strony internetowej, oprócz bieżących wydarzeń, pojawiają się coroczne publikacje w ramach nowego cyklu. Owa działalność wydawnicza nosi nazwę “Biblioteki Almanachu Muszyny”.

Szczegółowe informacje i aktualności znajdują się na stronie: http://www.almanachmuszyny.pl oraz na stronie na Facebooku “Almanach Muszyny”. Ponadto, udostępnione zostały wszystkie roczniki w wersji PDF, co niezmiernie ułatwi dotarcie do nich większego grona odbiorców.

Warto również wspomnieć, że w ramach “Almanachu” działa również Fundusz Stypendialny, z ramienia którego uczniom i absolwentom szkół współpracujących przyznawane są stypendia: socjalne, socjalno-naukowe, artystyczne i specjalne.

Nie ulega wątpliwości, że dzięki wysiłkowi osób zaangażowanych w tworzenie “Almanachu Muszyny”, młodsze pokolenia będą miały możliwość cofnięcia się do czasów ubiegłych i w prosty sposób zapoznania się z historią i kulturą miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *