Atrakcje Szlaki piesze

Szlak z Muszyny na Jaworzynę Krynicką

Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka

Zielony szlak prowadzi nas z rynku od ulicy Kity, na północ ulicą Zazamcze do Złockiego. Polną drogą wychodzimy na wzgórze, na którym stoi cerkiew. Po przejściu drogi Złockie-Szczawnik znaki wiodą dalej polami, na niewielki szczyt Za Szczawniczkiem. Szlak prowadzi na północ polami, wyprowadzając nas na kolejne niewielkie wzniesienie. Stąd prowadzi na przełęczkę między dolinami Jastrzębika i Szczawniczka. Po przejściu strumienia, leśna dróżka kieruje nas na szczyt. Po wyjściu na podszczytową polankę Jaworzyny, szlak mijając wieżę telewizyjną, wprowadza nas na szczyt. Wycieczka zajmuje około 3 godzin.

Ze szczytu rozpościera się piękny widok na okolicę, a przy dobrej widoczności można dostrzec odległe szczyty Tatr. Możemy również odwiedzić znajdujące się niedaleko szczytu schronisko PTTK oraz Muzeum Turystyki Górskiej. Gdybyśmy poczuli się zmęczeni wyprawą, możemy odpocząć w jednej z restauracji na szczycie, lub gdy uznamy, że dalsza wędrówka jest ponad nasze siły, zjechać kolejką gondolową do doliny Czarnego Potoku i stamtąd poszukać połączenia powrotnego do Muszyny.

Jednak powyższa trasa oferuje nam przede wszystkim niezapomniany kontakt z naturą. Jaworzyna porośnięta jest w większości bukowym lasem, który najpiękniej wygląda jesienią. W rezerwacie “Tańczące buki” możemy oglądać drzewa z charakterystycznie uformowanymi przez silne, jednostronne wiatry koronami. Zielony szlak biegnie obok “Lasu pod Jaworzyną” – powierzchniowego pomnika przyrody. Możemy w nim oglądać las bukowo-jodłowy o charakterze pierwotnej (w której nie wycina się drzew, ani nie prowadzi się gospodarki leśnej) puszczy karpackiej. Drzewa rosną w strefie osuwisk wśród skupisk luźnych skał, a między nimi próchnieją stare, powalone starością pnie. Idąc zielonym szlakiem, natrafimy również na pomnik przyrody nieożywionej, zwany Diabelskim Kamieniem. Jest to prawie sześciometrowej wysokości skała, przypominająca wielkiego grzyba.

Jaworzyna to jednak nie tylko widoki i roślinność. Góra zamieszkiwana jest przez wiele gatunków zwierząt, które mogą być dostrzeżone przez uważnego wędrowca. Wśród leśnych ostępów możemy zauważać jelenie i sarny. Lustrując z uwagą korony drzew, zobaczymy pluszcze, pliszki, sikorki, kowaliki, czyżyki czy dzięcioły duże, zielone i czarne. Po niebie szybują ptaki drapieżne, takie jak jastrzębie czy myszołowy, a jeśli będziemy mieć szczęście, nawet orły przednie. Jednak wypatrując ptaków, nie możemy zapomnieć o patrzeniu pod nogi, ponieważ przegapimy równie interesujące zwierzęta. Zaskrońce, żmije zygzakowate, jaszczurki, salamandry, różne gatunki traszek czy kumaki górskie są obecne w jaworzyńskich lasach.

Tekst opracowała i udostępniła Pani Katarzyna Łuszczak. Za współpracę dziękujemy!

2 komentarze /-y

  1. w Muszynie niema ulicy Kmity!!!!!! jezeli juz to ulica Kity

    1. Oczywiście ma Pan rację… już poprawiamy. Dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *