Atrakcje

Rezerwat Żebracze

Rezerwat Żebracze

Rezerwat powstał w 1995 roku w celu ochrony buczyny karpackiej o zróżnicowanym składzie gatunkowym, form skałkowych oraz rzadkich gatunków porostów. W odróżnieniu od młodych okolicznych kompleksów leśnych, las zachował drzewostan dobrze zachowanej starej puszczy karpackiej. Wchodzi w skład Popradzkiego Parku Krajobrazowego i zajmuje teren 45 ha południowo-zachodniego stoku Wielkiej Bukowej znajdującej się w Paśmie Jaworzyny. Teren należy do leśnictwa Szczawnik, będącego częścią nadleśnictwa Piwniczna.

W rezerwacie rośnie drzewostan z przewagą starych jodeł i buków, z których wiele ma ponad 150 lat. Buczyna karpacka, rosnąca w czterech wariantach, zajmuje największą powierzchnię terenu. W zależności od wariantu, pod koronami buków rosną wietlice samicze i narecznice krótkoostne (gatunki paproci), trzcinniki leśne czy niecierpki pospolite. Na bardziej kwaśnych glebach rosną buczyny z górskiego zespołu Luzulo-Nemorosae-Fagetum, jednak znajdują się na bardzo małej powierzchni rezerwatu.

Na grzędach skalnych rosną jodły, a pod nimi króluje trzcinnik leśny. W rezerwacie można również znaleźć połacie porośnięte świerkami z domieszką modrzewia europejskiego, a także pojedyncze górskie jaworzyny i wiązy (zwane brzostami). W pobliżu potoku rosną lepiężniki białe, miesiącznice białe i żywokosty sercowate. W jego górnym biegu znajduje się mała łąka. W rezerwacie można natknąć się na wiele roślin objętych ochroną. Do tej grupy należą m.in. podkolan zielonawy, parzydło leśne, paprotnik kolczasty, gnieźnik leśny. Rezerwat jest siedliskiem typowych dla tego terenu zwierząt, m.in. różne rodzaje gryzoni, kuny, jelenie europejskie, lisy czy dzięcioły.

Godne uwagi są wychodnie skalne, wąwozy oraz jary, a piękna i spokojna okolica zachęca do pieszych i rowerowych wycieczek.

Zdjęcie: www.beskidsadecki.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *