Okolice

Złockie

Lato nad strumieniem

Miejscowość Złockie leżąca w gminie Muszyna, zlokalizowana jest u podnóża Jaworzyny Krynickiej. Przez wioskę przebiegają dwa oznakowane szlaki turystyczne: zielony Szlak Wincentego Pola z Muszyny do Wysowej oraz szlak żółty, z Muszynki do Żegiestowa. Wieś Złockie została ulokowana na prawie włoskim w 1580 roku. Dawniej zamieszkiwana była przez łemków. Najważniejszym zabytkiem w tej miejscowości jest drewniana cerkiew pod wezwaniem świętego Dymitra, pochodząca z 1853 roku. Obecnie dawna cerkiew pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Drugim ważnym zabytkiem tej miejscowości jest drewniany spichlerz z XIX wieku.

Złockie ma charakter turystyczny. W sezonie letnim działa tu baza namiotowa Muszyna – Złockie, prowadzona przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi. Na bazę można dostać się żółtym szlakiem, zwanym potocznie Szlakiem Sadzonego Jaja, wiodącym z Muszyny przez Koziejówkę, do Złockiego.

Współcześnie miejscowość ta uznawana jest za administracyjną część Muszyny. Z powodu swojego ściśle turystycznego charakteru miejsce to posiada bardzo dobrą bazę noclegową oraz gastronomiczną (znajduje się tutaj wiele hoteli, pensjonatów, willi oraz kwater agroturystycznych).

Lokalizacja

Zobacz również inne artykuły z tej kategorii:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *