Okolice

Złockie

Lato nad strumieniem

Miejscowość Złockie leżąca w gminie Muszyna, zlokalizowana jest u podnóża Jaworzyny Krynickiej. Przez wioskę przebiegają dwa oznakowane szlaki turystyczne: zielony Szlak Wincentego Pola z Muszyny do Wysowej oraz szlak żółty, z Muszynki do Żegiestowa. Wieś Złockie została ulokowana na prawie włoskim w 1580 roku. Dawniej zamieszkiwana była przez łemków. Najważniejszym zabytkiem w tej miejscowości jest drewniana cerkiew pod wezwaniem świętego Dymitra, pochodząca z 1853 roku. Obecnie dawna cerkiew pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Drugim ważnym zabytkiem tej miejscowości jest drewniany spichlerz z XIX wieku.

Złockie ma charakter turystyczny. W sezonie letnim działa tu baza namiotowa Muszyna – Złockie, prowadzona przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi. Na bazę można dostać się żółtym szlakiem, zwanym potocznie Szlakiem Sadzonego Jaja, wiodącym z Muszyny przez Koziejówkę, do Złockiego.

Współcześnie miejscowość ta uznawana jest za administracyjną część Muszyny. Z powodu swojego ściśle turystycznego charakteru miejsce to posiada bardzo dobrą bazę noclegową oraz gastronomiczną (znajduje się tutaj wiele hoteli, pensjonatów, willi oraz kwater agroturystycznych).

Lokalizacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *