Okolice

Milik

Milik - cerkiew

Milik (dawna nazwa: Mikowa) to niewielka miejscowość położona tuż nad potokiem Milik, uchodzącym do rzeki Poprad. Jest ulokowana w niezwykle malowniczej okolicy – otaczają ją wzniesienia Pasma Jaworzyny. Miejscowość Milik położona jest pomiędzy wzniesieniami Pietrusiny, Skałki, Wierchu i góry Mikowa. Miejscowość powstała prawdopodobnie w XIV lub XV wieku. Milik słynie przede wszystkim z dawnej cerkwi greckokatolickiej (zobacz też: Szlak Architektury Drewnianej) pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana (obecnie funkcjonuje jako kościół rzymskokatolicki).

Cerkiew pochodzi z XVI wieku, jednak w 1813 roku uległa niemal całkowitemu zniszczeniu spowodowanemu przez powódź. Świątynię odbudowano, a w 1926 roku poddano ją remontowi. Jest to budynek trójdzielny o konstrukcji zrębowej. Charakterystyczna wieża jest pokryta hełmem. Ikonostas pochodzi z roku 1806. Najstarsza z ikon, “Opłakiwanie Chrystusa”, pochodzi z 1700 roku. W cerkwi znajdują się również inne osiemnastowieczne ikony – ikony Matki Bożej i Ukrzyżowanego Chrystusa.

Do 2007 roku funkcjonowało tu prawnie (fizycznie nigdy nie powstało) polsko-słowackie przejście graniczne Milik – Legnava. Zostało ono zlikwidowane na mocy Układu z Shengen.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Milika w naszej GALERII

Lokalizacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *