Atrakcje

Spływ Popradem

Spływ Popradem - Muszyna

Mimo że góry kojarzą się raczej z pieszymi wędrówkami i zdobywaniem dziewiczych szczytów, można w nich znaleźć również inne rozrywki i pomysły na niezapomniany wypoczynek. Mający swoje źródła w Tatrach Poprad, płynie poprzez doliny Beskidu Sądeckiego kusząc turystów pięknymi widokami, możliwością zobaczenia unikatowych zwierząt czy w końcu idealnymi warunkami dla wędkarzy, kajakarzy czy amatorów aktywnego spędzania wolnego czasu.

Wszelkiego rodzaju spływy Popradem dają okazję na podziwianie Popradzkiego Parku Krajobrazowego z trochę innej perspektywy. Płynąc kajakiem czy tratwą można dostrzec białe i czarne bociany, orły przednie, orliki krzykliwe jelenie, lisy, wilki czy bobry. Jeśli będziemy mieć wielkie szczęście, może uda się nawet dostrzec pośród chaszczy niedźwiedzia brunatnego. Spływy to nie tylko natura ale i malownicze miasta, takie jak Rytro, Żegiestów czy Muszyna oraz ruiny zamków i baszt czy łemkowskie cerkwie.

Spływy pontonowe

Przebywając w okolicach Muszyny można przede wszystkim wybrać się na spływ pontonowy. Popularne są trzy dwugodzinne trasy: Leluchów – Muszyna, Muszyna – Żegiestów oraz Piwniczna – Rytro. W zależności od firmy którą wybierzemy, można wykupić indywidualne trasy lub kilkudniowe wycieczki, czy też zamówić instruktora do sterowania pontonem. Przed rozpoczęciem spływu uczestniczy się w specjalnie przygotowanym instruktarzu. Każda osoba jest wyposażona w kask oraz kamizelkę ratunkową lub asekuracyjną.

Spływy kajakowe

Bardziej doświadczeni amatorzy wodnych sportów zamiast pontonów mogą wybrać kajaki. Firmy oferują jednodniowe lub kilkudniowe wycieczki, a także wyznaczają indywidualne spływy według życzeń klientów. Zapewnione są kajaki jedno- lub dwuosobowe, wiosła, kamizelki, kaski, dodatkowe akcesoria oraz transport. Wzdłuż rzeki istnieje wiele miejsc przygotowanych do biwakowania. Planując dłuższe wycieczki można skorzystać z wielu kwater i gospodarstw oferujących noclegi dla kajakarzy.

Warto zaznaczyć, że spływy kajakowe i pontonowe można również rozpocząć po stronie słowackiej. Podobnie jak w Polsce i tu można wypożyczyć sprzęty czy zamówić instruktora oraz transport. Najpopularniejszymi trasami są Stara Lubovnia – Piwniczna oraz Stara Lubovnia – Stary Sącz, choć i tutaj można ustalić indywidualne wycieczki.

Spływy łodziami Doliną Popradu

Nieco spokojniejszym, pozwalającym na kontemplację widoków jest spływ łodziami Doliną Popradu. Trwający około dwóch godzin spływ zaczyna się w Piwnicznej, a kończy w Rytrze. Odbywa się na nowoczesnych łodziach o małym zanurzeniu, umożliwiającym podróż nawet przy niskim stanie wody w Popradzie. Każdą z łodzi steruje dwóch flisaków posługujących się drewnianymi żerdziami. Wycieczki organizowane są od maja do września.

3 komentarze /-y

  1. już nie mogę się doczekać lata i spływu popradem 🙂

  2. poprad potrafi zaskakiwać. na rzece trzeba zachować czujność od początku do kńca spływu. polecam każdemu!

  3. Niesamowite przezycie, kto nie był niech żałuje 🙂 trzeba tylko pamiętać, że Poprad to nie smętnie płynąca rzeczka, ale dość szybki górski nurt. polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *