Poprad to jedyna w swoim rodzaju rzeka – mając swe źródła w Tatrach Wysokich, wypływa na południową, słowacką ich stronę lecz zamiast płynąć – jak inne – na południe, skręca i opływa Tatry łukiem od wschodu by ponownie wrócić w góry, dokonać przełomu Karpat i wlać swe wody do Dunajca, już w Polsce! Niewątpliwie Muszyna wiele dzięki temu zyskuje, można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie tej niepokornej rzece zawdzięcza swe istnienie.
Dla wędkarzy Poprad to bez wątpienia jedna z najbardziej atrakcyjnych polskich rzek. Na całej swej długości posiada niespotykany, niebywały wręcz urok. Utworzony w 1987 roku Popradzki Park Krajobrazowy jest największym w Małopolsce i jednym z największych tego typu parków w Polsce, a fakt utworzenia na jego terenie obszaru Natura 2000 „Ostoja Popradzka” tylko potwierdza jego wartości krajobrazowe i przyrodnicze.
Na szczególną uwagę, w najbliższej okolicy Muszyny zasługują dwa odcinki. Pierwszy – od granicy państwa (Leluchów) do ujścia Muszynki w Muszynie – dolina przełomowa tworzy tutaj przepiękne zakola. Kolejny – rejon Żegiestowa gdzie meandry rzeki tworzą dwa półwyspy zwane Łopatą Słowacką i Łopatą Polską, są to jedne z najbardziej malowniczych odcinków. Wędkowanie w tak niesamowitych okolicznościach przyrody to prawdziwa przyjemność! Tereny te, szczególnie urokliwie prezentują się jesienią, kiedy porastające dolinę buczyny przebarwiają swe korony i opanowują krajobraz żółto-pomarańczowym kolorem.
Gatunki ryb
Wędkując w Popradzie możemy liczyć na spotkanie z wieloma gatunkami ryb. Do najliczniej występujących zaliczyć należy świnkę, klenia, ukleję, jelca oraz brzanę. To właśnie brzana, osiągająca w Popradzie rozmiary powyżej siedemdziesięciu centymetrów, dysponując niesamowitą siłą dostarcza wędkarzom największych emocji podczas holu. Dla tego gatunku został ustanowiony górny wymiar ochronny, wynosi on 65cm. Dzięki temu kolejni wędkarze mają szanse na spotkanie z rybą życia, a populacja tych wspaniałych, niezwykle walecznych i cenionych sportowo ryb wciąż w Popradzie ma się bardzo dobrze.
Gatunki ryb szlachetnych reprezentowane są tutaj przez pstrąga potokowego, lipienia oraz głowacicę. Ta ostatnia zasługuje na szczególną uwagę, to właśnie m.in. dla głowacicy nad Poprad ściągają wędkarze niemal z całej Polski. Nie bez powodu – głowacica jest dla wędkarza tym samym czym Everest dla himalaisty, a Poprad jest jednym z najlepszych łowisk głowacicowych w naszym kraju. To właśnie w Popradzie została złowiona rekordowa głowacica o długości 120 cm i wadze ponad 20 kg!. Każdy głębszy odcinek może być traktowany jako potencjalne stanowisko tej wspaniałej, zagrożonej wyginięciem ryby. „Królowa polskich rzek” – tak mawiają o niej wędkarze, często mija kilka sezonów zanim uda się złowić tę owianą legendami rybę. Jednak gdy już się uda, chwila ta zapada w pamięć na całe życie…
Usytuowane w dolinie Popradu miejscowości uzdrowiskowe obfitują w hotele, ośrodki wczasowe oraz kwatery prywatne, co stanowi doskonałą bazę wypadową dla wszelkich wypraw wędkarskich. Jeśli dołożymy do tego liczne atrakcje dla niewędkujących członków rodziny otrzymujemy niewątpliwie jeden z najbardziej atrakcyjnych wędkarsko regionów w kraju.
Wszyscy zainteresowani zakupem zezwolenia na połów ryb mogą je nabyć w siedzibie koła PZW Muszyna: Al. Zdrojowa 11, lub w systemie On-line pod adresem: zezwolenia.pzwns.info.pl