Atrakcje

Bank BPS Muszynianka Fakro

MKS Muszynianka - zespół

MKS Muszynianka to historia ponad trzydziestu lat sportowych zmagań. Sekcja siatkówki została założona w 1982 roku, przez Adama Mazura prezesa Ludowego Zespołu Sportowego Poprad. Zespół awansował do III ligi jednakże z powodu kłopotów finansowych zarząd zadecydował o wycofaniu drużyny z rozgrywek. Jednak Bogdan Serwiński i Grzegorz Jeżowski zgłosili do rozgrywek Międzyszkolny Klub Sportowy Kurier Muszyna, czyli młodą drużynę złożoną z nastolatek pragnących sukcesu. W latach 1998/9 Muszyna awansowała do II ligi, a po dwóch latach weszła do rozgrywek pierwszej klasy jako Muszynianka. Dzięki finansowemu wsparciu sponsorów i lokalnych władz wybudowano nowoczesną halę sportową.

Grając w pierwszej lidze, dziewczyny z Muszyny pokazywały się od bardzo dobrej strony, utrzymując dobry poziom. Wola walki doprowadziła je w końcu do zdobycia Mistrzostwa Polski w sezonie 2005/6 co otworzyło im drogę do gry w europejskich rozgrywkach.

Chcąc utrzymać wysoki poziom i zaistnieć na europejskiej arenie, zespół ściągnął znane siatkarki zagraniczne. Jednak inwestycje nie przyniosły spodziewanego rezultatu, a zespół nie wygrał ani jednego meczu w Lidze Mistrzyń i zakończył polskie rozgrywki na piątym miejscu. W kolejnym sezonie do zespołu sprowadzono polskie zawodniczki (J. Mirek, M. Zenik, A. Przybysz, A. Karczmarzewska-Pura), które pomogły w zdobyciu kolejnego Mistrzostwa Polski.

W następnym sezonie zespół przygotowywał się do kolejnej próby podbicia Europy. Do mistrzyń dołączyły M. Rosner, I. Plchotova, J. Kaczor i M. Targosz. Zespołowi udało się dotrzeć do II rundy play off i zostać jednym z sześciu najlepszych drużyn Europy, co uznano za ogromny sukces. Do historycznego sukcesu zawodniczki z Muszyny dołożyły trzecie mistrzostwo Polski.

W sezonie 2009/10 Muszynianki nie odniosły podobnego sukcesu w Lidze Mistrzyń. W memoriale Agaty Mróz-Olszewskiej doszły do finału, gdzie uległy Aluprofowi Bielsko-Biała. W turnieju Top Volley zajęły piąte miejsce, w lidze polskiej ukończyły rywalizację na drugim miejscu.

Sezon 2010/11 Muszynianka zaczęła od poważnych zmian. W wyniku transferów klub opuściło osiem zawodniczek, sprowadzono znane twarze z Polski i Holandii (M. Sadurek, K. Gajgał, K. Kaczorowska, C. Wensink., D. Stam-Pilon, J. Kaczor). Z nowym składem zespół zdobył Superpuchar Polski, Puchar Polski oraz wywalczył kolejne mistrzostwo kraju. W Lidze Mistrzów znalazły się ponownie w najlepszej szóstce kontynentu. W kolejnym sezonie Muszyniankom udało się zdobyć drugie miejsce w rozgrywkach krajowych, a w LM dotarły do 1/8 finału.

Sezon 2012/13 ponownie rozpoczął się od poważnych zmian personalnych. Z zespołu odeszło dziewięć siatkarek, a nowymi twarzami zostały: A. Jagieło, V. Serena, H. Rousseaux, S. Popović, E. Dziękiewicz, A. Kaczmar, D. Sieradzan i P. Maj. W zmienionym składzie zespół zdobył w rozgrywkach ligowych brązowy medal. CEV przyznało Muszyniance dziką kartę, przez co wystąpiły w Lidze Mistrzyń, w której zajęły trzecie miejsce w grupie. Dzięki temu mogły kontynuować rywalizację w Pucharze CEV, który ostatecznie wygrały. Zajęły również piąte miejsce w turnieju Top Volley.

Obecnie (stan na kwiecień 2016) zespół występujący pod nazwą Polski Cukier Muszynianka Enea prowadzi trener Bogdan Serwiński, a pomagają mu drugi trener Ryszard Litwin oraz fizjoterapeuta Łukasz Witczak.

Wszystko zaczęło się jeszcze w 1982 roku. Dokładnie opisaną historię klubu oraz zmiany w zespole znajdą Państwo na stronie oficjalnej: www.mksmuszynianka.com/pl/klub/historia/.

 

KOMUNIKAT:

Rada Nadzorcza oraz Zarząd Małopolskiego Klubu Siatkówki Muszyna S.A. informuje, że sezon 2017/2018 jest ostatnim sezonem, w którym zespół mający swoją siedzibę w Muszynie, występował w najwyższej klasie rozgrywkowej, tj. w Lidze Siatkówki Kobiet. Siatkówka w Muszynie pozostanie na poziomie dzieci i młodzieży.

Zdjęcia pobrane ze strony www.mksmuszynianka.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *