Atrakcje Szlaki piesze

Łopata Polska Żegiestów – ścieżka ornitologiczna

ścieżka orniologiczna Łopata Polska Żegiestów

Początek ścieżki ornitologicznej: sanatorium Wiktor, ul. Żegiestów 24 (ok. 11 km od rynku w Muszynie)

Żegiestów to malownicza miejscowość, położona nad Popradem i Żegiestowskim Potokiem w gminie Muszyna. Jedną z atrakcji, które oferuje wszystkim odwiedzającym jest ścieżka ornitologiczna o dźwięcznej nazwie „Łopata Polska”. Skąd się wzięła jej nazwa, czego można się spodziewać, wybierając tę atrakcję turystyczną oraz gdzie jej szukać? Odpowiedź na te pytania, dotyczące ścieżki ornitologicznej Łopata Polska w Żegiestowie znajdziecie poniżej.

Łopata Polska – czego spodziewać się po spacerze ścieżką ornitologiczną?

Spacer ścieżką ornitologiczną Łopata Polska może być niezapomnianym przeżyciem. W szczególności dla miłośników natury, którzy uwielbiają obcowanie z przyrodą i wypoczynek na świeżym powietrzu. Trasa biegnie wokół półwyspu na rzece Poprad o takiej samej nazwie. A ta została nadana temu malowniczemu miejscu przez wzgląd na jego wygląd – półwysep otacza z trzech stron rzeka i nadaje mu kształt zbliżony do… łopaty. Brzegiem rzeki, która niegdyś stanowiła granicę między Polską a Słowacją, biegnie opisywana ścieżka ornitologiczna. Jest ona podzielona na kilka przystanków, które dostarczają ciekawych informacji związanych z fauną i florą doliny Popradu. Dotarcie do wszystkich, oznaczonych specjalnymi tablicami informacyjnymi punktów powinno zająć od godziny do dwóch, a długość trasy wynosi 2 km. Dzięki rozmieszczonym w różnych miejscach przystankom podczas spaceru dowiecie się, jakie ptaki zamieszkują Beskid Sądecki. To właśnie na jego terenie znajduje się Popradzki Park Krajobrazowy oraz Ostoja Popradzka.

Oprócz tego, że wędrując ścieżką ornitologiczną, możecie obcować z przyrodą, macie również nie lada okazję do podziwiania i poznawania nowych, nieznanych dotąd gatunków ptaków w ich naturalnym otoczeniu. W związku z tym najlepszym okresem do wybrania się w tę interesującą wędrówkę jest wiosna. Od kwietnia do czerwca istnieje największa szansa na dostrzeżenie i usłyszenie wielu ciekawych gatunków ptaków, które w tym czasie śpiewają intensywniej niż przez resztę roku.

Ścieżka ornitologiczna Łopata Polska – przebieg trasy

Ścieżka ornitologiczna ma swój początek przy sanatorium Wiktor przy ul. Żegiestów 24. Budynek pochodzący z lat 40. ubiegłego wieku jest wpisany do rejestru zabytków o szczególnym znaczeniu dla historii polskiej architektury. Co za tym idzie, nie uległ zmianie od momentu zbudowania w 1936 r. Już tutaj znajduje się duża tablica informacyjna z przebiegiem całej trasy. Jak również oznaczonymi na czerwono dziesięcioma punktami, w których możecie poczytać na temat spotkanych po drodze ptaków.

ścieżka ornitologiczna- tablica

Tablice opisują następujące ptaki i ich zwyczaje godowe: (Jaskółkę) Oknówkę, Jerzyka, Kopciuszka, (Sikorę) Bogatkę, Sikorę ubogą, (Sikorę) Modraszkę, Srokę, Sójkę, Wronę siwą, Ziębę, Dzwońca, Pliszkę siwą, Gila, Pliszkę górską, Pluszcza, Zimorodka, (Kaczkę) Krzyżówkę, Mewę białogłową, Bociana czarnego, Czaplę siwą, Kormorana, Kowalika, Pełzacza leśnego, Rudzika, Dzięcioła dużego, Dzięcioła zielonego, Dzięciołka, Szpaka, Kwiczoła, Kosa. Co więcej, na każdej z tablic znajdują się różne ciekawostki, związane z okolicą, przez którą przebiega ścieżka ornitologiczna.

Cała trasa wokół półwyspu Łopata Polska obejmuje odcinki, przebiegające po różnych rodzajach podłoża. Pierwszy fragment biegnie drogą asfaltową, ale już za drugą tablicą zmienia się w drogę szutrową. Następnie, po zapoznaniu się z tablicami nr 3 i 4 przyjdzie Wam zmierzyć się z drogą leśną, która po pewnym czasie znów przejdzie w drogę szutrową.

W latach 2010-2011 Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa odnowiło ścieżkę za sprawą wsparcia finansowego Funduszu Kropli Beskidu. Dzięki temu, spacerując wśród zasobów natury Beskidu Sądeckiego możecie czuć się bezpiecznie i komfortowo. Co więcej możecie przeżyć niezapomniane chwile i na własne oczy sprawdzić, jakie zwierzęta (w szczególności ptaki) kryją się w leśnych zakamarkach otaczających ścieżkę ornitologiczną Łopata Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *