Atrakcje

Rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska

Rezerwat Lipowy Obrożyska

Las Lipowy “Obrożyska” (Rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska) to jeden z najcenniejszych kompleksów lasu liściastego na terenie Beskidów, dlatego w 1919 r. został tu utworzony rezerwat (powiększony w 1957 i 1983 roku). Znajduje się on w gminie Muszyna, w powiecie nowosądeckim. W chwili obecnej rozciąga się on na powierzchni 100,38 ha. Przez cały rezerwat prowadzi 4,2 km ścieżka dydaktyczna, która posiada siedem przystanków tematycznych.

Zwracają one uwagę przede wszystkim na charakterystyczne fragmenty rezerwatu, w szczególności na formacje botaniczne i ciekawe okazy drzew. Ścieżka wyposażona jest również w tablice informacyjne, które wskazują kierunek poruszania oraz jak należy się zachowywać podczas zwiedzania.

Rezerwat można zwiedzać bezpłatnie. Wejście do lasu lipowego znajduje się przy darmowym parkingu (ulica Lipowa) położonym naprzeciw Rozlewni Wody Mineralnej Muszynianka.

las lipowy Obrożyska w Muszynie - tablica przy wejściu do lasu

Ścieżka przyrodnicza

Przy przystanku nr 1 znajduje się las liściasty złożony głównie z lipy drobnolistnej i grabu zwyczajnego. Ścieżkę pomiędzy przystankiem nr 1 i 2 otacza przepiękna budowa drzewostanu złożonego głównie z lipy drobnolistnej, której wiek określa się na około 200 lat oraz graba, jodły i jawora. Dalej można zobaczyć pasące się w tej części lasu sarny, a także usłyszeć liczne śpiewające ptaki. Warto też zwrócić uwagę na pnie martwych drzew leżących na stoku. Widać ich wyraźnie stopień rozkładu i powolną przemianę w podłoże leśne. Schodząc ścieżką w dół po jej lewej stronie można również zauważyć błotniste kąpielisko dzicze, z którego korzystają również inne zwierzęta leśne.

Wiosną bezpośrednio przy ścieżce można dostrzec kwitnącą roślinę chronioną o nazwie wawrzynka wilczełyko. W ten sposób dochodzi się do przystanku nr 2 gdzie znajduje się las olszynowy. Tu na dnie parowu leśnego płynie potok górski i widać wyraźnie zmianę gatunków drzew oraz ogólnego wyglądu lasu. Porą wiosenną i jesienną można na tym terenie spotkać nawet kilkanaście salamander. Wiosną płazy te wędrują do płytkich rozlewisk strumienia, by mogły tam przyjść na świat larwy salamandry. Jesienią odbywają się oczywiście gody. Tutaj żyją również borsuki, których ślady czasem można gdzieniegdzie odnaleźć. Wokół przystanku nr 3 rozpościera się las złożony z drobnych lip oraz jodeł.

Przy przystanku nr 4 warto jest zwrócić uwagę na samą ścieżkę, ponieważ została ona zaprojektowana i wytyczona w okresie międzywojennym. Niestety, przez wiele lat turyści, którzy zrobili sobie skrót, zmienili jej kształt. Dzięki osobą opiekującym się Parkiem oraz grupie młodzieży licealnej udało się przywrócić ścieżce jej dawny przebieg. Przystanek nr 5 jest otoczony jest głównie przez lipy, którym towarzyszy jawor. W drzewostanie wokół tego przystanku zobaczyć można przepiękne okazy jawora, które stanowią cenną domieszkę biocenotyczną wpływającą przez swą obecność na środowisko leśne. Szczególnie przyciągają uwagę okazy z charakterystyczną odstającą korą. Takiej formy jawora nie znajdziemy w sztucznie wybudowanych parkach czy ogrodach. Obok tablicy nr 5 znajduje się ciekawe drzewo z kilkoma dziuplami. Warto też wypatrzeć widoczne w głębi drzewostanu stare okazy jodły przemieszane luźno z gonnymi lipami. Atrakcją tej części rezerwatu jest chroniony dziki kot leśny czyli żbik. Przystanek nr 6 otoczony jest buczyną karpacką. Na wiosnę kwitnie tutaj w dużej ilości żywiec gruczołkowaty.

Drzewostan bukowy w fazie tzw. tyczkowiny i drągowiny, który się tu znajduje, za sto lat przekształci się w stary las bukowy, a za lat dwieście zmieni się w zupełnie inny. Przy ostatnim przystanku znajduje się kępa modrzewia. Modrzew jest drzewem wybitnie światłolubnym, co oznacza, że rośnie najlepiej na odkrytych powierzchniach. Jeśli znajduje się w drzewostanie to dąży uparcie do dominacji nad innymi gatunkami, aby zapewnić sobie swobodny dostęp do światła.

Przepiękny krajobraz, jakiego nie można spotkać nigdzie indziej przyciąga tu wielu turystów. Mieszkańcy Muszyny i okolic równie często odwiedzają rezerwat, aby odpocząć od codziennych problemów i zrelaksować się na łonie przyrody. Tu nie słychać szumu samochodów, maszyn, zgiełku codzienności, ponieważ otacza nas sama natura w swoje czystej postaci.

 

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ

Rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *