Atrakcje

Atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi w Muszynie

Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie

Muszyna to idealne miejsce do spędzenia rodzinnego urlopu na łonie natury, w otoczeniu historii czy też sportowo, dbając o kondycję.

Muszyńskie Ogrody

Jednym z najciekawszych miejsc są największe w Polsce Ogrody Biblijne. Pięć tematycznych części wprowadzi nas w świat Starego i Nowego Testamentu. Są tam m.in. replika Świątyni Salomona, symboliczne przedstawienia wydarzeń biblijnych, rzeźby czy rośliny z Jerozolimy. Odwiedzenie ogrodów to także możliwość na dowiedzenie się czegoś o życiu zwykłych ludzi z czasów Jezusa i jego uczniów.

Równie ciekawe są Ogrody Zmysłów (sensoryczne), przystosowane do odpoczynku, relaksu oraz lepszego poznania otaczającego nas świata poprzez zmysły. W każdej z siedmiu części skupiono się na innym zmyśle. Znajdują się tam sprzęty do ćwiczeń, kwiaty i rośliny zapachowe, miejsca do skupienia się na zmyśle słuchu, smaku oraz dotyku. Ogrody przystosowane są dla rodzin z małymi dziećmi w wózkach oraz do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ich zadaniem jest również pomoc w socjalizowaniu terapii osób upośledzonych. Wiosną 2019 roku w Ogrodach Zmysłów otwarto Pawilon Muzyczny (gdzie odbywają się koncerty, dostępna jest tam również kawiarnia) oraz Ogród Baśni i Legend (z chatą czarownicy, która została stracona w XVIII wieku na muszyńskim rynku).

Atrakcje dla rodzin z dziećmi - Ogrody zmysłów i Pawilon Muzyczny

Kolejnym ogrodem wartym zobaczenia jest Magiczny Ogród (Ogród Miłości) – Stawy Rekreacyjne. Stylizowane na ogrody greckie i rzymskie, pełne są rzeźb i posągów bóstw. To świetne miejsce na popołudniowy spacer i relaks, pośród bujnej roślinności, stawów, gejzerów dennych oraz wieczornych iluminacji świetlnych. To również tutaj znajduje się sezonowa Pijalnia wody Antoni, w której można napić się orzeźwiającej wody leczniczej wydobywanej z odwiertu o głębokości 120 metrów.

Od 2018 roku w tej części Zapopradzia trwały również prace związane z budową strefy wypoczynkowo-rekreacyjnej, w której znajdują się: staw rekreacyjny z ptasią wyspą (kaczkami i łabędziami), piękne alejki spacerowe, klatki z ptakami ozdobnymi, pawilon letni i pawilon gospodarczy oraz ogrody tematyczne (antyczny, nowoczesny, skalny, francuski).

strefa wypoczynkowo-rekreacyjna Park Zapopradzie Muszyna

Popradzki Park Krajobrazowy

Muszyna znajduje się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. W jego granicach żyje wiele interesujących i często zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Spotkać tu można borsuki, wilki, dziki, jelenie, rysie, żbiki, orliki, bociany czarne, głuszce, cietrzewie, orły przednie i wiele innych. Na terenie Muszyny i okolic wyznaczono liczne szlaki turystyczne dostosowane do ludzi kochających turystykę pieszą i rowerzystów w każdym wieku i o każdej kondycji. Wartym zobaczenia są też ciekawe przyrodnicze miejsca, takie jak Pomnik Przyrody Czarna Młaka, rezerwat lipowy w Obrożyskach, źródełko wody „Za cerkwią” w Szczawiku czy mofeta w Złockiem.

Atrakcje dla rodzin z dziećmi - Las lipowy Obrożyska

Kontakt z historią

Muszyna umożliwia także kontakt z historią. Można wdrapać się na wzgórze zwane Basztą i obejrzeć ruiny średniowiecznego zamku. W Podzamkowym Zespole Dworskim do zobaczenia jest wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku Dwór Starostów, Kordegarda oraz Zajazd z XIX wieku, w którym znajduje się Muzeum Regionalnego „Państwa Muszyńskiego” oraz Centrum Informacji Turystycznej. Warto również przejść się ul. Kościelną by zobaczyć zabytkowy zespół szeregowej mieszczańskiej zabudowy mieszkalnej, w większości pochodzącej z XIX i XX wieku. W budynku pod numerem 7 prawdopodobnie przebywali konfederaci barscy. Na końcu ulicy znajdziemy zabytkowy Kościół św. Józefa, budowany w latach 1676-1728. W jego wnętrzu mieści się wiele interesujących rzeźb, obrazów czy innych sakralnych przedmiotów, pochodzących z XVII, XVIII i XIX wieku. Bardzo starą jest rzeźba św. Jadwigi i św. Otylii z ok. 1470 roku. Miejscem mocno związanym z historią Muszyny jest cmentarz żydowski powstały w końcu XIX wieku. Chętnie odwiedzaną przez turystów jest łemkowska cerkiew pw. Św. Dymitra w Szczawiku. Drewniana budowla z 1841 roku ma w swoim wnętrzu wiele starych i pięknych ikon oraz rzeźb.

Atrakcje dla rodzin z dziećmi - ruiny zamku w Muszynie - widok z Zapopradzia

Aktywny wypoczynek w Muszynie

Muszyna to idealne miejsce do rodzinnego i aktywnego spędzenia czasu. W ciepłe dni najlepiej odwiedzić Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie, w którym znajduje się kompleks odkrytych basenów (basen rekreacyjny, dla dzieci, jacuzzi oraz zjeżdżalnia). Miasto przygotowało również dla mieszkańców i turystów ścieżki spacerowe oraz rowerowe. Dla chcących poćwiczyć wspólnie na świeżym powietrzu, polecamy odwiedzić Park Zdrojowy Baszta, w którym umieszczono 20 urządzeń treningowych. Jest tam też bezpłatna pijalnia wody „Józef”.

Atrakcje dla rodzin z dziećmi - Park Zdrojowy Baszta

Noclegi dla rodzin z dziećmi w Muszynie

Jeżeli szukają Państwo sprawdzonych noclegów dla rodzin z dziećmi, zachęcamy do skorzystania z noclegów w Willi Trela na Zapopradziu (bardzo blisko kompleksu odkrytych basenów i Ogrodów Zmysłów), Willi Monika w Szczawniku w gminie Muszyna (bardzo urokliwe położenie, bardzo blisko dolnej stacji wyciągu narciarskiego Dwie Doliny oraz licznych szlaków turystycznych) lub też w Hotelu Activa położonym w bardzo cichej i spokojnej części gminy Muszyna (Złockie), z bardzo dużym placem zabaw dla dzieci, salą zabaw w hotelu oraz salonem gier i sprzętem sportowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *