Atrakcje

Atrakcje Doliny Popradu – Beskid Sądecki

rzeka Poprad Muszyna okolice stacji PKP

Poprad jest rzeką, która ma swoje źródła w słowackich Tatrach. W Polsce na odcinku około 30 kilometrów płynie przez bardzo malownicze tereny Beskidu Sądeckiego. Oddziela pasmo Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m.) od pasma Radziejowej (1266m.n.p.m.). Są to miejsca pełne zabytków i pięknych górskich krajobrazów wśród których warto spędzić wolny czas.

Do najciekawszych atrakcji turystycznych Doliny Popradu należą

  • Ogrody (Biblijny, Sensoryczne, Magiczne) i Parki Zdrojowe w Muszynie
  • Baseny Centrum Sportu i Rekreacji Zapopradzie w Muszynie
  • Ruiny średniowiecznego zamku w Muszynie
  • Ruiny zamku w Rytrze
  • Park ekologiczny w Rytrze
  • Piwniczna – Zdrój
  • Łomnica – Zdrój
  • Kolej krzesełkowa w Wierchomli
  • Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej
  • Cerkwie łemkowskie

Ogrody (Biblijny, Sensoryczne, Magiczne) i Parki Zdrojowe w Muszynie

Muszyna jest jedną z najbardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Do najpiękniejszych i najciekawszych atrakcji na jej terenie są wspaniałe Ogrody (Biblijne, Sensoryczne, Magiczne). Urzekają one wspaniałą kompozycją roślin połączoną z misternie zaplanowanymi i mistrzowsko dobranymi alejkami, fontannami, oczkami wodnymi. W Ogrodach Sensorycznych jest również wieża widokowa, dzięki której można popatrzeć na wszystko z góry, także strefa zdrowia, strefa zapachu, a nawet strefa smaku, w której można spróbować zerwanych z drzewa jabłek albo czereśni.

Oprócz ogrodów w Muszynie znajdziecie też pięknie zagospodarowane Parki Zdrojowe “Baszta” i “Zapopradzie”

Baseny Centrum Sportu i Rekreacji Zapopradzie w Muszynie

Jest to bardzo nowoczesny (odkryty) wodny park rozrywki z basenem rekreacyjnym, basenem dla dzieci, zjeżdżalniami i jacuzzi. Znajdziecie tu sztuczną falę, gejzer denny, kaskady wodne. Można popływać, zrelaksować się i przy okazji skorzystać z hydromasażu.

Ruiny średniowiecznego zamku w Muszynie

Budowla wznosi się na szczycie góry Baszta (527 m.n.p.m). Zamek powstał w XIV lub XV stuleciu i był jedną ze strażnic granicznych na szlaku handlowym pomiędzy Polską i Węgrami (pełnił też funkcję komory celnej). Opuszczony w osiemnastym wieku popadł w ruinę.

Ruiny zamku w Rytrze

Podobnie jak zamek w Muszynie, budowla ta stanęła również na wzniesieniu (463 m.n.p.m.) na prawym brzegu rzeki Poprad. Zamek powstał w XIII lub XIV wieku i stanowił m.in. rezydencję starostów sądeckich. Kilkakrotnie gościli w nim także polscy królowie. Do obecnej chwili zachowała się część wieży i muru.

Park ekologiczny w Rytrze

Został stworzony przede wszystkim dla ochrony gadów i płazów zamieszkujących tutejsze podmokłe tereny, np. gniewosze, padalce, żmije, zaskrońce i kumaki. Znajdziecie go niedaleko leśniczówki w Dolinie Wielkiej Roztoki. Jest tu między innymi ścieżka dydaktyczna z informacyjnymi tablicami.

Piwniczna – Zdrój

Jest to niewielkie miasto uzdrowiskowe nad Popradem liczące kilka tysięcy mieszkańców. Prawa miejskie Piwniczna otrzymała już w roku 1348 na mocy dekretu króla Kazimierza Wielkiego. Warto zobaczyć tu Rynek z ratuszem, kościół, spróbować leczniczych wód mineralnych. Warto też z flisakiem popłynąć stąd łodzią w kierunku Rytra albo przejść się przez Park Zdrojowy “Kicarz” położony w części uzdrowiskowej miasta.

Łomnica – Zdrój

Graniczy z Piwniczną. Jest wsią, której początki sięgają szesnastego stulecia. Powstała jako wieś królewska, a pierwszym jej właścicielem był Kazimierz Wielki. W 1910 roku odkryto tu źródła wód mineralnych. W miejscowości znajdują się dwa pomniki przyrody nieożywionej – wodospad na potoku Łomniczanka i skałka piaskowcowa, a w jej pobliżu pomnik żołnierzy AK. Wokół rozciąga się Popradzki Park Krajobrazowy.

Kolej krzesełkowa w Wierchomli

Jedna z najdłuższych w Polsce – o długości 1600 metrów. Kursuje po stoku góry Pusta Wielka. Z górnej stacji warto się przejść do bacówki nad Wierchomlą. Przy dobrej pogodzie zobaczycie nie tylko Beskidy ale także piękną panoramę Tatr.

Platforma Widokowa w Woli Kroguleckiej

Platforma widokowa nazywana “Ślimakiem” pozwala podziwiać piękne krajobrazy górskie – Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Pogórze Rożnowskie, Gorce i oczywiście Dolinę Popradu. Przy platformie znajdują się bezpłatne parkingi dla turystów.

Cerkwie Łemkowskie

Jest ich tu sporo. Drewniane zabytki – pamiątki po zamieszkującej niegdyś te tereny grupie etnicznej zwanej Łemkami albo też Rusinami. W większości zachowały się piękne ikonostasy, polichromie i ikony. Niestety w ciągu dnia cerkwie są zamknięte ale ich wnętrza możemy podziwiać np. podczas Mszy świętej.

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Najpopularniejszymi wzniesieniami po obu stronach rzeki Poprad są Radziejowa i Jaworzyna Krynicka. Oprócz nich sporo innych wzniesień. Beskidzkie szlaki przeważnie nie są trudne, ale przed wyruszeniem w drogę warto sprawdzić czas przejścia i różnicę wzniesień oraz prognozę pogody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *