Atrakcje Atrakcje na Słowacji

Popradzki Staw – Popradské Pleso

Odległość z Muszyny: 100 km
Popradzki Staw Popradzkie Pleso - zdjęcie

Popradzki Staw to idealne miejsce dla każdego, zarówno dla osób które mają nieco słabszą kondycję jak i dla rodzin z dziećmi i rowerzystów. Niebieski szlak prowadzący z parkingu do Popradzkiego Stawu to droga asfaltowa o długości 5,5 km (z pięknymi widokami o każdej porze roku 🙂 ).

Przejście całej trasy (rozpoczynając od samego początku parkingu, czyli od skrzyżowania tej drogi z drogą główną) zajęło nam ok. 1,5 godziny z kilkoma postojami na jedzenie i picie oraz wieloma postojami na robienie zdjęć 🙂 .

To właśnie tym szlakiem rozpoczynają wędrówkę turyści planujący wejście na Rysy od strony słowackiej (wejście na Rysy od strony słowackiej jest łatwiejsze niż od strony polskiej podejściem od Morskiego Oka).

Sam Popradzki Staw jest tak pięknie położony pomiędzy tatrzańskimi szczytami, że z pewnością wielu z ciężkim sercem będzie opuszczać to miejsce udając się w drogę powrotną na parking.

Do Popradzkiego Stawu możemy również dotrzeć z pobliskiego Szczyrbskiego Jeziora.

Popradzki Staw – Popradské Pleso – parking

Parking dla turystów udających się w stronę Popradzkiego Stawu położony jest wzdłuż asfaltowej drogi biegnącej blisko rzeki Poprad, która to właśnie tutaj w słowackiej części Tatr wysokich ma swój początek. Skręcając z drogi głównej skręcamy wprost na tę drogę i możemy zostawić samochód zaraz na początku tej drogi lub też nieco dalej (o ile będą tam jeszcze wolne miejsca postojowe 🙂 ).

Popradzki Staw - parking płatny
Popradzki Staw – parking płatny

Turyści korzystają nieraz również z “dzikiego” parkingu przy drodze głównej (za mostem) ale odradzamy ten wybór ze względu na to, że po powrocie może nas spotkać niemiła niespodzianka w postaci mandatu za parkowanie w niedozwolonym miejscu. Zdecydowanie lepiej skorzystać z parkingu, zapłacić i nie martwiąc się o nic wyruszyć pieszo do Popradzkiego Stawu.

Popradzki Staw - dziki parking
Popradzki Staw – “dziki” parking

Cena parkingu to 10 euro za dzień (w 2020 roku jeszcze 6 euro 🙂 ) dla samochodów osobowych. Jakiś czas temu pojawił się tam parkomat, dzięki czemu możemy również zapłacić kartą.

Schronisko nad Popradzkim Stawem – Horský Hotel Popradské Pleso

Pierwsze schronisko w tej części Doliny Mięguszowieckiej zbudowane zostało w 1879 roku. Obecnie ten piękny górski hotel ma ok. 160 miejsc noclegowych (w pokojach i apartamentach) i oferuje również bardzo dobre jedzenie. Dla Gości schroniska dostępna jest również sauna, balia lodowa i jacuzzi z widokiem na górskie szczyty. Więcej informacji o hotelu oraz cennik noclegów znajdziecie na popradskepleso.pekyho.sk

Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą – Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr

Gdy już nacieszymy się widokami wokół samego schroniska, pamiętajmy aby kontynuować naszą wyprawę idąc szlakiem żółtym wokół jeziora i odwiedzić również Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą *Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr). Miejsce to jest miejscem pamięci o osobach, które zginęły w górach. Cmentarz otwarty jest od 15 czerwca do 31 października (od 1 listopada do 14 czerwca jest niedostępny dla turystów, podobnie jak wszystkie wysokogórskie szlaki po słowackiej stronie Tatr).

Popradzki Staw – Popradské Pleso – galeria zdjęć

Popradzki Staw – Popradské Pleso na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *