Atrakcje Atrakcje na Słowacji

Ciekawostki o Słowacji

miasto na Słowacji zdjęcie

Słowacja – dowiedz się z czego słynie ten piękny kraj i poznaj niezwykłe atrakcje naszych południowych sąsiadów.

8 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIESZ O SŁOWACJI

Największa na świecie liczba zamków przypadająca na mieszkańca

Na Słowacji znajduje się największa liczba zamków przypadająca na jednego mieszkańca. W tym kraju mieszka 5,45 mln osób (2018 r.), a jest tam blisko 200 zamków. Dla porównania liczba ludności w Polsce wynosi 38 mln (2019 r.), a zamków mamy ponad 400. Najpopularniejsze zamki na Słowacji to Zamek Bratysławski (Bratislavský hrad), Zamek Orawski (Oravský hrad), Zamek w Bojnicach (Bojnický hrad) oraz średniowieczny Zamek Spiski (Spišský hrad), który wpisany został na  Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Słowackie korzenie

Wiele światowych sław ma słowackie korzenie. Mama Andy’ego Warhola urodziła się we wsi Miková w północno-wschodniej części Słowacji. Jon Bon Jovi jest pochodzenia słowackiego ze strony ojca. Babcia aktorki Audrey Hepburn urodziła się na słowackiej wsi Kovarce.

Jaskinia aragonitowa

Ochtyńska Jaskinia Aragonitowa znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W jaskini znajdują się unikatowe mlecznobiałe nacieki wykonane z aragonitu. Mogą mieć kształt elipsy, wachlarzyka lub mogą być w formie najatrakcyjniejszych dla zwiedzających krzaczkowatych tworów. Trasa turystyczna ma 230 m, a samo zwiedzanie jaskini trwa w przybliżeniu 30 minut. Ze względu na aragonitowe nacieki Ochtyńska Jaskinia Aragonitowa jest wyjątkowa na skalę światową.

Bojnice – miasto bajek

Miasto Bojnice zamieszkałe przez zaledwie 5000 mieszkańców można inaczej określić miastem bajek. Znajduje się tutaj piękny zamek porównywany często do zamku Disneya. W otoczeniu tego wyjątkowego zamku kręcono kilka filmów, takich jak na przykład cykl filmów produkcji włoskiej Fantaghiro. Co roku na wiosnę odbywa się tutaj bardzo popularny Międzynarodowy Festiwal Duchów i Straszydeł. To miejsce na pewno warto zobaczyć.

Bańska Szczawnica

Miasto wpisane na Listę Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W pobliżu Bańskiej Szczawnicy znajduje się znany ośrodek narciarski Salamandra Resort. Popularnym punktem widokowym jest barokowa Kalwaria (Kalvária), z której roztacza się niezapomniany widok na miasto i okolice.

Vlkolínec

Vlkolínec jest średniowieczną drewnianą osadą, która do tej pory pozostała nietknięta i nienaruszona. Osada ta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 roku ze względu na zachowane charakterystyczne wiejskie budownictwo typowe dla obszarów górskich Słowacji.

Gejzer Herľany

W miejscowości Herl’any znajduje się gejzer Herľany – jedyny zimny gejzer zlokalizowany w Europie. Wybucha co 32 – 34 godziny, wylewając wodę na wysokość 20 – 30 m. Wybuch ten trwa 30 minut. Obecnie gejzer stanowi pomnik przyrody, który jest jednocześnie główną atrakcję turystyczną miejscowości.

Wieś Čičmany

Niewielka wieś, która liczy ponad 200 mieszkańców jest wyjątkowym miejscem ze względu na znajdujące się tam charakterystyczne, drewniane domy pokryte misternymi, białymi wzorkami. Warto odwiedzić to miejsce i na własne oczy zobaczyć te piękne ornamenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *