Atrakcje

Ogrody Biblijne w Muszynie

Ogrody Biblijne w Muszynie

Ogrody Biblijne w Muszynie mają stanowić największą atrakcję okolicy pod względem ekumenicznym. W ramach projektu zagospodarowano obiekty wokół parafii. Miejsce to ma skłaniać do medytacji i modlitwy poprzez ukazanie treści biblijnych w plenerze.

Muszyńskie Ogrody Biblijne otwarto 28 czerwca 2015 roku i są to czwarte i zarazem największe tego typu ogrody w Polsce (wcześniej podobne ogrody powstały w Proszowicach, Myczkowcach oraz w Chorzowie) . Uroczystego otwarcia i błogosławieństwa ogrodów dokonał bp Andrzej Jeż w asyście proboszcza oraz dziekana Parafii pw. Św. Józefa w Muszynie.

Na powierzchni 1,3 ha znajdziemy 5 ogrodów tematycznych w których umieszczone zostały wymienione w Biblii gatunki roślin, miniaturowe krajobrazy oraz architekturę i rzeźby ilustrujące poszczególne tematy biblijne.

Ogród pierwszy przedstawia historię zbawienia, od stworzenia świata, aż do wydarzeń przedstawionych w Apokalipsie św Jana.
Ogród ma kształt kwadratu a do ogrodu prowadzi brama rajska, na której znajduje się płaskorzeźba anioła z mieczem strzegącym wejścia. Na bramie tej widnieje napis w języku łacińskim: VENI DOMINE JESU (Przyjdź Panie Jezu). Ogród ten podzielony jest tematycznie na 4 części: Stary Testament, Życie i działalność Jezusa, Zmartwychwstanie Jezusa i jego ostatnie pouczenia, Listy Apostołów.

Ogród drugi to Ogród Krajobrazów Biblijnych, który ukazuje geografię Ziemi Świętej.
Ogród ten składa się z trzech prostokątów, tworzących kwadrat. Jedna z części tego Ogrodu ukazuje układ geograficzny Ziemi Świętej, a dwie kolejne aranżację pustyni i elementy krajobrazu rolniczego (m.in. winnica i poletka zbóż).

Ogród trzeci przedstawia wybrane tematy z nauczania proroków (jest tutaj m.in. winnica z wieżą strażniczą zbudowaną z kamienia oraz wybrane fragmenty Pisma Świętego przypisane 16 prorokom).

Ogród czwarty, przygotowany specjalnie dla najmłodszych Dziecięcy Ogród Biblijny.

Ogród piąty to Ogród dla Zakochanych w kształcie labiryntu, którego ścieżki prowadzą do utworzonej z bukszpanu ryby, symbolu chrześcijaństwa.

Otwarte źródełko wody mineralnej “Maryja”

Pod koniec maja w Muszyńskich Ogrodach Biblijnych zostało oficjalnie otwarte źródełko wody mineralnej “Maryja”. Wodą ze źródła można się delektować nieodpłatnie w godzinach otwarcia Ogrodów.

Lokalizacja Ogrodów Biblijnych

Kościół pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Muszynie, ul. Kościelna 62, 33-370 Muszyna

Zwiedzanie Ogrodów

Ogrody są udostępnione zwiedzającym bezpłatnie. Przy wejściu znajduje się skarbonka na wolne datki, przeznaczone na rozbudowę ogrodów.

GODZINY OTWARCIA OGRODÓW BIBLIJNYCH W MUSZYNIE

Ogrody Biblijne niezależnie od pory roku są otwarte od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 18:00.

Sezon trwa od maja do października. W listopadzie Ogrody są zamknięte.

Oprowadzanie z przewodnikiem odbywa się od wtorku do soboty po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (tel. 511 041 322).

Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok 45 minut i jest bezpłatne! Przypominamy również o zakazie wprowadzania zwierząt.

Więcej informacji o Ogrodach Biblijnych w Muszynie znaleźć Państwo mogą w Przewodniku Po Muszyńskich Ogrodach Biblijnych autorstwa Pani Zofii Włodarczyk oraz na oficjalnej stronie internetowej Ogrodów –  www.muszynskieogrodybiblijne.pl.

Ogrody Biblijne – galeria zdjęć

Ogrody Biblijne w Muszynie na mapie

8 komentarze /-y

  1. Z calym szacunkiem i uznaniem za podjecie tak wspanialej inicjatywy dla proboszcza ks.PAWLA STABACHA pelna podziwu i podziekowania za takie arcydzielo sle ze szkoly nr 3 w Bochni E.Z

  2. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa bodajże ok 45 min. Samemu można myślę w ok 25-30 min zwiedzić całość.

  3. Pieknie tam. Ciekawa jestem ile czasu zajmuje zwiedzanie, bo chciałam zaplanować dlugi weekend.

    1. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok 45 min. Bez przewodnika możesz pewnie zwiedzić to dużo szybciej :). Pozdrawiam.

  4. Byłem już w Ogrodach w tym roku, są po prostu piękne. Wszystko przygotowane z dbałością o najmniejszy szczegół. Pozdrawiam!

  5. Piękne miejsce, miejmy tylko nadzieję, że przewidziano fundusze na coroczne utrzymanie. To przecież ogrom pracy, większość wystawy zwiazanej jest ściśle z roślinnością. A znalazły się tam nawet palmy. Piękna inicjatywa i obowiązkowy punkt na mapie atrakcji Muszyny.

  6. wspaniały pomysł i doskonała realizacja. Muszyna zaczyna wyrastać na atrakcyjną miejscowość, a taki rodzynek jak te ogrody to doskonałe uzupełnienie całości. na pewno wracam tu za rok!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *