Okolice

Milik

Milik - cerkiew

Milik (dawna nazwa: Mikowa) to niewielka miejscowość położona tuż nad potokiem Milik, uchodzącym do rzeki Poprad. Jest ulokowana w niezwykle malowniczej okolicy – otaczają ją wzniesienia Pasma Jaworzyny. Miejscowość Milik położona jest pomiędzy wzniesieniami Pietrusiny, Skałki, Wierchu i góry Mikowa. Miejscowość powstała prawdopodobnie w XIV lub XV wieku. Milik słynie przede wszystkim z dawnej cerkwi greckokatolickiej (zobacz też: Szlak Architektury Drewnianej) pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana (obecnie funkcjonuje jako kościół rzymskokatolicki).

Cerkiew pochodzi z XVI wieku, jednak w 1813 roku uległa niemal całkowitemu zniszczeniu spowodowanemu przez powódź. Świątynię odbudowano, a w 1926 roku poddano ją remontowi. Jest to budynek trójdzielny o konstrukcji zrębowej. Charakterystyczna wieża jest pokryta hełmem. Ikonostas pochodzi z roku 1806. Najstarsza z ikon, “Opłakiwanie Chrystusa”, pochodzi z 1700 roku. W cerkwi znajdują się również inne osiemnastowieczne ikony – ikony Matki Bożej i Ukrzyżowanego Chrystusa.

Do 2007 roku funkcjonowało tu prawnie (fizycznie nigdy nie powstało) polsko-słowackie przejście graniczne Milik – Legnava. Zostało ono zlikwidowane na mocy Układu z Shengen.

W ciągu ostatnich kilku lat w Miliku wybudowano siłownię plenerową, wiaty wypoczynkowe, boiska do gry w piłkę nożną (kort tenisowy) oraz place zabaw. Przez Milik przebiega też Rowerowy Szlak Wód Mineralnych, który ma zostać ukończony pod koniec 2019 roku (Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej na temat Rowerowego Szlaku Wód Mineralnych w gminie Muszyna).

Rowerowy szlak wód mineralnych - tablica informacyjna w Miliku

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Milika w naszej GALERII

Lokalizacja

Zobacz również inne artykuły z tej kategorii:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *