Atrakcje

Wody mineralne Muszyny

Woda mineralna

Muszyna jest uzdrowiskiem słynącym z leczniczych wód mineralnych, należących do szczaw wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowo-żelazistych, które zawierają również w sobie mikroelementy litu oraz selenu. Wody mineralne wykorzystuje się do kuracji pitnych i różnego rodzaju kąpieli.

Uzdrowisko słynie z profilaktyki chorób układu oddechowego, w szczególności z leczenia przewlekłych zapaleń dróg oddechowych, rozedmy i chorób o podłożu alergicznym. Wody pomagają wrócić do zdrowia osobom cierpiącym również na choroby układu moczowego i trawiennego, w tym choroby wrzodowe, choroby pęcherzyka moczowego, dróg żółciowych czy jelit. Zawarty w muszyńskich wodach wapń reguluje krzepliwość krwi, przeciwdziała osteoporozie i odczula, a magnez pomaga przy kłopotach z układem krążenia.

Butelkowaną wodę mineralną z muszyńskiej ziemi można kupić z etykietami Muszynianki (magnez, wapń, wodorowęglany), dostępne są również wody z rozlewni CECHINI czyli Muszyna, Józef i Stanisław.

Muszyńskie pijalnie

W pijalni wody CECHINI można spróbować wód z odwiertów Stanisław (szczawa wodorowęglanowo-wapniowa żelazista) i Józef (szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowa). Wody z tych źródeł stosuje się przy chorobach dróg moczowych, biegunkach, niedoborach wapnia i magnezu, pomagają także przy zapobieganiu negatywnym skutkom leczenia antybiotykami. Pijalna znajduje się na ulicy Zazamcze 23, czynna jest od poniedziałku do piątku (od 7 do 15) oraz w soboty (od 7 do 13).

W pijalni Antoni można napić się wody z najstarszego muszyńskiego odwiertu. Antoni to szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-żelazista, o intensywnym smaku. Jej picie jest zalecane przy wszelakich chorobach układów trawienia i wydalniczego, chorobach układu oddechowego oraz przy osteoporozie i problemach reumatologicznych. Pijalnia znajduje się za Popradem (Aleja Zdrojowa). Jest czynna sezonowo w maju i sierpniu (w dni pracujące od 10 do 17, w weekendy od 12 do 18), we wrześniu (od 10 do 17, w weekendy od 12 do 17) i październiku (od 10 do 16, w weekendy od 12 do 16).

W pijalni Milusia znajduje się ujęcie szczawy wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowej, o łagodnym smaku. Kąpiele w wodzie są wskazane dla osób cierpiących na choroby reumatologiczne. Pomaga również przy chorobach dróg oddechowych, układu trawienia, otyłości i chorób układu wydalniczego. Pijalnia znajduje się na ulicy Piłsudskiego 23, jest czynna we wtorki oraz od czwartku do niedzieli, w godzinach od 10 do 18.

Muszyńskie zdroje

Na ulicy Jasnej znajduje się odwiert z wodą Anna. To szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowo-żelazista, o orzeźwiającym smaku i dużej ilości dwutlenku węgla. Ma właściwości przeciwzapalne oraz antyalergincze. Pozytywnie wpływa również na układ wydalniczy i pokarmowy. Na ulicy Grunwaldzkiej bije źródło Grunwald (szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapienna-żelazista). Ma działania podobne do wody z odwiertu Anna. Woda ze źródła Za Cerkwią w Szczawniku pomaga przy wrzodach, kamicy nerkowej i zapaleniach układu oddechowego (szczawa wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo-magnezowa).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *