Atrakcje Szlaki piesze

Szlak z Muszyny przez Pustą Wielką do Żegiestowa

Szlaki turystyczne piesze

Żółte znaki zaprowadzą nas z Muszyny do Szczawnika. Za cerkwią szlak skręca na zachód i biegnie aż do kapliczki. Koło niej skręcimy na północny zachód i polnymi dróżkami dotrzemy do lasu, po którego przejściu wyjdziemy na rozległą polanę. Idąc dalej polami usianymi małymi laskami, omijamy od wschodu kulminację Jaworzynki. Na tym etapie wędrówki, możemy podziwiać panoramę Gór Leluchowskich na południu, Kotylniczy Wierch i Jaworzynę na wschodzie oraz Runek na północy.

Idąc dalej, docieramy do murowanej kapliczki. Stąd rozciąga się widok na grzbiet Pustej Wielkiej, szczyty Wielkiego Rogacza i Radziejowej, Parchowatki oraz Pasma Jaworzyny. Od tego momentu szlak skręca na południe i wiedzie nas razem ze znakami niebieskimi na Pustą Wielką. Przed szczytem droga zagłębia się w las, w którym dotrzemy do węzła szlaków. Z tego punktu bardzo szybko dojdziemy do szczytu.

Ze szczytu możemy zejść żółtym i niebieskim szlakiem. Po piętnastu minutach marszu, szlaki się rozdzielają. Niebieski biegnie na południe do Żegiestowa-Zdroju. Żółty, ścieżką idącą lasem, prowadzi na południowy-zachód. Wycieczka zajmie około czterech i pół godziny.

Atrakcje na trasie

Szczawnik

W tej malowniczej wiosce blisko Muszyny możemy zwiedzić łemkowską, drewnianą cerkiew pod wezwaniem. św. Demetriusza, znajdującą się na liście obiektów Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Powstała najprawdopodobniej w 1841 roku na miejscu XVII-wiecznej cerkwi. Można w niej oglądać m. in. późnobarokowy ikonostas z archaicznymi carskimi wrotami oraz dwa inne ołtarze, polichromię z lat 1936-37 przedstawiającą chrzest Rusi, ścianę ze starymi ikonami, gablotkę z wystawą ksiąg mszalnych w języku staro-cerkiewno-słowiańskim czy dzwon z 1707 roku. Wnętrze można obejrzeć podczas nabożeństw.

Oprócz cerkwi warto obejrzeć parę połemkowskich domów oraz cmentarz, na którym zachowało się kilka kamiennych łemkowskich krzyży i nagrobków.

Pusta Wielka oraz Rezerwat Wierchomla

Obszar Pustej Wielkiej wchodzi w skład Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Ochroną objęte są źródła wód mineralnych oraz wiele unikatowych gatunków roślin i zwierząt. Na północnym stoku Pustej Wielkiej znajduje się Rezerwat Wierchomla, w którym ochronie podlega naturalny las bukowo-jodłowy. Teren wokół szczytu przypomina pierwotną puszczę górską. Rosną tu głównie ogromne jodły, których najstarsze okazy uschły i obecnie próchnieją na ziemi. Interesujące są również bloki piaskowca magurskiego, skupione w części grzbietowej4 oraz mała grota położona około 50 metrów na zachód od szczytu.

Żegiestów

Malownicza miejscowość podzielona na leżący w dolinie potoku Żegiestów Wieś, oraz wciśnięty w las na stromym zboczu najpiękniejszego przełomu Popradu, Żegiestów Zdrój. To malownicze uzdrowisko i wczasowisko ma do zaoferowania wiele atrakcji. Miejscem, którego nie możemy ominąć, jest Pijalnia Wody Mineralnej – Zdrój Anna, gdzie możemy spróbować słynnej wody. Ciekawym miejscem do zwiedzenia jest również kościół (dawna cerkiew greckokatolicka) pod wezwaniem św. Anny i św. Michała Archanioła z 1925 roku. Wystrój wnętrza pochodzi z lat 1959-60 lecz z dawnego, cerkiewnego wyposażenia zachowały się feretrony z ikonami przedstawiającymi “Zwiastowanie” i “Ukrzyżowanie” (XVII i XIX w.), ikony Chrystusa Pantokratora (1784 r.) i Chrystusa w Grobie (XIX w.). Za kościołem znajduje się źródło św. Anny. Legenda głosi, że wytrysło w czasie poświęcenia cerkwi, a jego woda uzdrawiała oczy.

Z Żegiestowa możemy powrócić do Muszyny autobusami PKS lub pociągiem.

Tekst opracowała i udostępniła Pani Katarzyna Łuszczak. Za współpracę dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *