Atrakcje

Szlaki piesze w okolicach Muszyny

Szlaki turystyczne piesze

Muszyna leży, w tętniącym życiem i cudownymi walorami krajobrazowymi, sercu Beskidu Sądeckiego. Pasjonaci górskich wędrówek znajdą tu wiele szlaków, które oczarują ich swoją urodą, atrakcjami oraz różnorodnością.

Pokrótce pragniemy przybliżyć Wam owe trasy, jednak żadne ze słów nie oddadzą ich wspaniałego klimatu, nie opiszą napotykanych dóbr czy zabytków przyrody ożywionej i nieożywionej. Te szlaki trzeba po prostu przemierzyć, by poczuć wszystkimi zmysłami ich unikatowy charakter. Pamiętajcie, że góry są piękne niezależnie od pory roku, każdy okres roku jest dobry na piesze wędrówki.

Muszynę otaczają piękne pasma górskie, a przez nie wytyczono marszruty o różnym stopniu trudności. Chcąc je zliczyć będziemy w stanie wymienić około 18 dobrze oznaczonych i bezpiecznych szlaków, a w tym: 10 dla piechurów, 3 łagodniejsze, bardziej spacerowe, aż 4 dla podróżników ceniących zwiedzanie gór na rowerach i 1 ścieżkę przyrodniczą.

Poniżej przedstawiamy krótki zarys każdego szlaku:

Muszyna – Jaworzyna Krynicka (szlak pieszy – znaki zielone)

Cała marszruta liczy sobie około 9 kilometrów i należy do tras łatwych. Wdrapanie się na pasmo Jaworzyny zajmie nam jakieś 4 godziny, zaś zejście do Muszyny już o godzinę mniej. Pokonana w tym czasie różnica wzniesień wyniesie 664 m. Będziemy wędrować po trosze po bruku, miejscami drogą szutrową, asfaltową bądź bitą. Jakie atrakcje odwiedzimy po drodze: miasto uzdrowiskowe i gminę Muszynę, odrestaurowane ruiny zamku, cudowny rezerwat przyrody – Las Lipowy Obrożyska, Zazamcze, tętniące życiem Złockie, zabytkową Cerkiew w Złockiem czy Jaworzynę Krynicką z punktem widokowym.

Szlak ten przecina się z innymi, więc trasę wędrówki na powrót możemy zaplanować już w inne miejsce, np. do Wierchomli, Krynicy lub na Runek.

Czytaj więcej…

Muszyna – Żegiestów

Żółte znaki zaprowadzą nas z Muszyny do Szczawnika. Za cerkwią szlak skręca na zachód i biegnie aż do kapliczki. Koło niej skręcimy na północny zachód i polnymi dróżkami dotrzemy do lasu, po którego przejściu wyjdziemy na rozległą polanę. Idąc dalej polami usianymi małymi laskami, omijamy od wschodu kulminację Jaworzynki. Na tym etapie wędrówki, możemy podziwiać panoramę Gór Leluchowskich na południu, Kotylniczy Wierch i Jaworzynę na wschodzie oraz Runek na północy.

Czytaj więcej…

Muszyna – Runek

Na początku żółte znaki prowadzą nas z Muszyny przez Złockie i Szczawnik, gdzie szlak biegnie dalej na zachód do Pustej Wielkiej i Żegiestowa (trasa szczegółowo opisana w wycieczce z Muszyny do Żegiestowa). Dalej skręcamy na północ i wędrujemy już bez znaków. Kierujemy się w górę strumienia Szczawniczek i dalej skrajem rezerwatu Żebracze. Dochodzimy do rozwidlenia dróg. Skręcając w lewo, dojdziemy do Bacówki nad Wierchomlą, skąd możemy podziwiać piękne widoki na Kotylniczy Wierch, pasmo Gór Leluchowskich, Radziejową, Wielki Rogacz i grzbiet Jaworzyny.

Czytaj więcej…

Rezerwat Obrożyska (ścieżka przyrodnicza – znaki zielone)

Cała trasa liczy 4,5 kilometra, różnica wzniesień 150 metrów. Na trasie znajduje się wiele tablic, przeważnie pokonują ją wycieczki 15 osobowe, przejście wraz z zapoznaniem się ze wszystkimi atrakcjami i tablicami to około 3 godzin relaksu. Można poruszać się tylko po wyznaczonym szlaku, zachowując ciszę. Są tu różne formacje botaniczne, ciekawe okazy drzew i zwierząt, które często stają na drodze turystów. Rezerwat pozwoli nam podziwiać: las liściasty, las olszynowy, dorodne świerki, buczynę karpacką czy kępy modrzewia.

Czytaj więcej…

Muszyna – Legnava (szlak pieszy – znaki niebieskie)

Trasa szlaku to 5,3 km, jest to odcinek łatwy, można nim wędrować z dziećmi. Czas przejścia wynosi około 1,5 godziny w jedną stronę. Różnica wzniesień jaką pokonujemy to 70 metrów. Trasę rozpoczynamy w Muszynie, kierujemy się na Zapopradzie, Borysów, przez granicę polsko-słowacką aż do Legnavy (SK). Po drodze mamy okazję odwiedzić pijalnię wody „Milusia” oraz „Antoni” czy centrum rekreacyjno-sportowe. Marszruta może zawieść nas również w dalsze zakątki Słowacji, np. na szczyt Kurćinskiej Magury (896 m n.p.m.) i dalej przez Andrejovkę doprowadzić do miejscowości Čirč (koniec niebieskich znaków).

Muszyna – Pusta Wielka (szlak pieszy – znaki żółte)

Ten szlak jest bardzo widokowy, ma aż 10 kilometrów, więc powinni podejmować go wytrwali wędrowcy. Trasa jest jednak łatwa, można ją przemierzyć w górę w przeciągu 4 godzin, zejście trwa już krócej około 3,15 godz. Poruszamy się ścieżynkami leśnymi, czasami drogą brukową, asfaltową bądź szutrową. W tym czasie pokonamy różnicę wzniesień 664 metry. Głównymi atrakcjami wartymi odwiedzenia na szlaku są ruiny zamku górującego nad Muszyną, rezerwat Las Lipowy Obrożyska, Zazamcze, Złockie, źródło wody mineralnej „Za cerkwią” czy cerkiew w Szczawniku, no i na końcu punkt widokowy na Pustej Wielkiej wraz z cudowną polaną wrzosów.

Z Pustej można z powrotem obrać inne zejścia, np. do Żegiestowa Wsi czy Bacówki nad Wierchomlą bądź na Runek.

Muszyna – Muszynka (szlak pieszy – znaki żółte)

To jedna z dłuższych tras licząca ponad 20 kilometrów. Jest trudna i jej pokonanie wymaga wytrwałości, dobrej kondycji oraz przygotowania kondycyjno-sprzętowego. Pokonuje się ją w około 7 godzin. Nawierzchnia po której będziemy się poruszać również będzie się różnicować, od asfaltu, po szutrową drogę, aż po ścieżki leśne. Różnica wzniesień to 430 metrów. Poruszać się będziemy mijając Muszynę, Malnik, Czarne Garby, Przehyby, Wojkową, Kamienny Horb, Rezerwat „Okopy Konfederackie” aż do Muszynki. Na trasie będą punkty widokowe, śliczne cerkwie, cmentarz żydowski i wiele atrakcji przyrody ożywionej.

Jaworzyna Krynicka – Runek (szlak pieszy – znaki czerwone)

Liczy sobie 3,5 kilometra i zawiera się jako fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego biegnącego z Ustronia do Wołosatego. Jest to łatwa trasa, którą pokonamy w godzinkę wdrapując się 85 metrów wyżej różnicy wzniesień. Runek jest bardzo przystępny pod kątem mnogości szlaków, bowiem stąd możemy zejść na Halę Łabowską, do Krynicy, do Bacówki nad Wierchomlą.

Powroźnik – Leluchów (szlak pieszy – znaki niebieskie)

Trasa liczy 11,6 km i jest trudna. Około 4 godzin zajmuje jej pokonanie i tyle samo powrót. Różnica wzniesień 417 metrów. Poruszamy się wzdłuż punktów: Powroźnik, Czarne Garby, Przehyby, Dubne, Zimne, Kraczonik, Leluchów. Trasa jest bardzo piękna, chwilami idziemy kamienistym szczytem, by już za chwilę ukryć się wśród leśnych ścieżek. Miniemy rezerwat „Hajnik”, obejrzymy staw Czarna Młaka i śliczne cerkwie w Powroźniku i Leluchowie.

Powroźnik – Krynica Zdrój (szlak pieszy – znaki niebieskie)

Długość marszruty wynosi 9,8 kilometra. Trasa należy do łatwych, pokonujemy 301 metrów różnicy wzniesień przemierzając po kolei Powroźnik, Rakowskie, Bradowiec, Szalone, Górę Parkową i Krynicę. Widoki będą wspaniałe, odwiedzimy punkty widokowe, by na koniec zjeść pyszny obiad w wytwornej perle uzdrowisk Krynicy-Zdrój.

Żegiestów – Pusta Wielka (szlak pieszy – znaki czarne)

Szlak oznaczony jest czarnymi znakami, mierzy 7,8 kilometra. Trasa do pokonania jest łatwa, ale miejscami będzie kilka stromizn. Pokonuje się ją w około 3 godziny. Przemierzymy dużą różnicę wzniesień bo aż 644 metry. Będziemy wędrować głównie lasem, by na koniec w nagrodę trafić na uroczy punkt widokowy na Pustej Wielkiej. Z Pustej możemy zejść do Muszyny, do Bacówki nad Wierchomlą czy z powrotem do Żegiestowa.

Żegiestów – Pusta Wielka (szlak pieszy – znaki żółte)

Z Żegiestowa na Pusta możemy zawędrować też innym szlakiem, żółtym. Jest on krótszy niż czarny, ma około 6 kilometrów. Będziemy podążać przez Rusinówkę, ale szlak nie dociera na sam szczyt, obchodzi go bokiem kierując nas do Muszyny przez Jaworzynkę.

Żegiestów Zdrój – Runek (szlak pieszy – znaki niebieskie)

Szlak ma 6,4 kilometra, przejście zajmuje około 3 godzin i 15 minut. Główne pozycje szlaku to Żegiestów Zdrój, Źródło wody mineralnej Anna, Trzy Kopce, Pusta Wielka. Większa część trasy prowadzi zalesionym grzbietem. Po drodze będzie Bacówka nad Wierchomlą, Długie Młaki – same punkty widokowe. Różnica wzniesień do pokonania wynosi 607 metrów.

Żegiestów Palenica – Wielka Bukowa (szlak spacerowy – znaki czerwone)

To marszruta dla spacerowiczów, jej długość jest jednak imponująca – 10,3 km. Przemierza się ją w około 3 godziny, jest to trasa łatwa. Pokonujemy 497 metrów różnicy wzniesień. Mijamy po drodze rezerwat Żebracze oraz punkt widokowy na Wielkiej Bukowej. To dobra baza wypadowa na Jaworzynę. Nawierzchnia spacerowa: asfalt bądź bita ścieżka.

Szczawnik – Bukowa (szlak spacerowy – znaki czarne)

Trasa ma 5,8 kilometra, przemierza się ją w 2 godziny idąc asfaltem lub bitą ścieżką. Różnica wzniesień 584 metry, miniemy po drodze Szczawnik, Kotylniczy Wierch, Wielką Bukową oraz Bukową. Bardzo malowniczy przyrodniczo odcinek, warty odwiedzenia.

Powroźnik – Staw Czarna Młaka (szlak spacerowy – znaki czarne)

To dosyć krótka marszruta 2 kilometrowa, ale za to bardzo ładna. Spacerkiem pokonuje się ją w godzinę. Mała różnica wzniesień 155 metrów sprawia, że to doskonałe miejsce dla seniorów. Po drodze miniemy Staw Czarna Młaka, widowiskowy pomnik przyrody.

Zatem, w góry!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *