Atrakcje Szlaki piesze

Szlak z Muszyny przez Wojkową do Muszynki

Beskid - góry

Żółty szlak poprowadzi nas z centrum Muszyny ulicami Krzywą i Ogrodową na południowy wschód, potem odbija na wschód, biegnąc koło cmentarza żydowskiego. Idąc dalej, wejdziemy na szczyt Malnika, z którego możemy podziwiać panoramę Muszyny, doliny Popradu i Muszynki, Pasmo Jaworzyny i Gór Leluchowskich. Przy dobrej pogodzie możemy dojrzeć szczyty Tatr na zachodzie.

Szlak dalej biegnie na wschód. Polami i lasem wejdziemy na Kidałki i razem ze szlakiem niebieskim skierujemy się pod Dubne, gdzie szlaki się rozchodzą. Żółte znaki poprowadzą nas obok rezerwatu Hajnik, potem na niewielkie wzniesienie. Za nim szlak skręca łukiem na północ. Doliną Wojkowskiego Potoku dojdziemy do wsi Wojkowa.

Za Wojkową szlak dochodzi do granicy ze Słowacją i wprowadza nas na Kamienny Horb. Na tym odcinku trasy możemy podziwiać m.in. Jaworzynę, Kotylniczy Wierch i Pustą Wielką.

Szlak biegnąc razem z granicą doprowadzi nas do rezerwatu Okopy Konfederackie. Mamy stąd widok na Przełęcz Tylicką i dolinę Muszynki, szczyt Wysokiego Bereścia, Szwarcową oraz Huzary. Z rezerwatu schodzimy do wsi Muszynka zagajnikami i lasami. Wycieczka zajmie nam około 7 godzin.

Atrakcje na trasie

Rezerwat Hajnik

Założony w 1974 roku rezerwat chroni fragment jodłowej puszczy karpackiej. Pojedyncze jodły osiągnęły naturalny kres swojego życia (do 180 lat), dorastając do imponujących rozmiarów. W rezerwacie chroni się również grzyby soplówki jodłowe. Na tym terenie występuje wiele ciekawych i rzadkich zwierząt, m.in. wilki, rysie, jelenie, sarny, borsuki, kuny, łasice, sowy, salamandry, traszki i wiele innych.

Wojkowa

Niewielka, malownicza wieś lokowana w 1595 r. przez kardynała Jerzego Radziwiłła. Stoi w niej XVIII-wieczna cerkiew (obecnie kościół rzymskokatolicki), zbudowana w typie zachodniołemkowskim. Możemy w niej oglądać m.in. polichromię z 1938 roku, rokokowy ikonostas z końca XVIII wieku, rokokowe tabernakula, obraz Matki Boskiej Bolesnej, berło z malowidłami oraz cynowe lichtarze.

Koło cerkwi rośnie około 300-letni jesion oraz kilka innych starych drzew. Blisko cerkwi są dwa cmentarze, na których zachowały się stare nagrobki i krzyże. Poniżej cerkwi, przy żółtym szlaku, możemy zobaczyć kapliczkę z przełomu XVIII i XIX wieku. Znajdują się w niej rzeźba Matki Boskiej oraz ikony św. Mikołaja. Legenda głosi, że kapliczka stoi w miejscu objawienia Matki Boskiej, a figurę z kapliczki dwukrotnie próbowano przenieść w inne miejsce lecz zawsze sama wracała.

Rezerwat historyczny Okopy Konfederatów Barskich

Rezerwat utworzono w 1961 roku. Jest jedynym nieleśnym rezerwatem na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Chroni umocnienia ziemne zbudowane przez konfederatów barskich w latach 1768-1772. Rozsyłano stąd rozkazy i uniwersały w sprawie rekrutacji ochotników do wojska i płacenia podatków. Obok rezerwatu stoi skała z wmurowaną tablicą, upamiętniającą tamte wydarzenia. Okopy są otoczone przez polany, na których rosną jałowce.

Muszynka

Wieś założona w 1356 roku przez Kazimierza Wielkiego. Możemy w niej zobaczyć cerkiew pw. Św. Jana Ewangelisty z 1689 roku. Wnętrze urządzone w stylu barokowym i rokokowym. Są tam m.in. obraz z czasów konfederacji barskiej, przedstawiający św. Barbarę, figury św. Piotra i Pawła oraz ikonostas z XVIII wieku. Świątynia otoczona jest drewnianym ogrodzeniem z bali, oraz starymi lipami. W pobliżu cerkwi są dwa cmentarze, na których stoją stare nagrobki. We wsi zachowało się kilka drewnianych łemkowskich chat.

Atrakcje obok trasy

Dubne

Zbaczając z żółtego szlaku obok rezerwatu Hajnik i podążając leśną drogą, zejdziemy do położonej w dolinie potoku Smereczek wsi Dubne. Założona w 1603 roku, swoją nazwę zawdzięcza rosnącym tu wtedy dębom. Znajduje się w niej cerkiew pw. Michała Archanioła z 1863 roku. Zbudowano ją w miejscu spalonej cerkwi, powstałej w 1673 roku. We wnętrzu znajduje się rokokowo-klasycystyczny ikonostas z XIX w., namalowany (lub przemalowany) przez Antoniego i Michała Bogdańskich. Ciekawe są również ołtarz klasycystyczny z XIX wieku i ołtarzyk z ikoną św. Michała Archanioła. Cerkiew otacza murek z kamienia. W pobliżu znajduje się cmentarz ze starymi nagrobkami.

Tekst opracowała i udostępniła Pani Katarzyna Łuszczak. Za współpracę dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *