Atrakcje

Rynek i zabytkowa zabudowa Muszyny

Muszyna rynek - lato

Znajdujący się w samym sercu Muszyny rynek, został zbudowany na planie trapezu. Większość budynków pochodzi z XIX i XX wieku. Na rynku znajdują się dwie kapliczki – św. Jana Nepomucena (XVIII w.) oraz św. Floriana (XIX w.). Pod budynkiem szkoły stoi głaz upamiętniający mieszkańców pomordowanych w latach 1939-1945. W oczy rzucają się charakterystyczne domy na ulicy Kościelnej, tworzące zabytkowy zespół zabudowy szeregowej. Domy z ciekawymi, półkolistymi drewnianymi bramami stoją na linii prostej, po obu stronach ulicy. Prawdopodobnie w domu z numerem siódmym gościli konfederaci barscy w 1770 roku.

Wyjeżdżając z Muszyny i kierując się w stronę Krynicy, nie sposób nie zauważyć kościoła św. Józefa Oblubieńca, budowanego w latach 1676-1728. Wnętrze kościoła, choć wiele razy przebudowywane, zachowało pierwotne barokowe elementy. Godne uwagi są m. in. ołtarz główny z XV wieczną figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem wykonanej przez Jakuba z Sącza, osiem ołtarzy bocznych, dekoracja namalowana przez Adama Moraczyńskiego, renesansowe tabernakulum czy ambona z XVII wieku. W kaplicy Miłosierdzia Bożego stoją dwie gotyckie figury: św. Otylii i św. Jadwigi Śląskiej. Pod kościołem stoi dzwonnica z 1803 roku, a obok niej w murze umieszczono kapliczkę z Chrystusem i św. Janem Nepomucenem z 1757 roku.

Dalej w stronę Krynicy ciągnie się ulica Grunwaldzka, na której leży cmentarz, pochodzący jeszcze z XVIII wieku. Znajdują się na nim dziewiętnastowieczna murowana kaplica, pomnik ku pamięci mieszkańców zabitych podczas II wojny światowej oraz mogiła żołnierzy z czasów pierwszej wielkiej wojny.

Na ulicy Kity warto zwrócić uwagę na powstały na planie prostokąta, parterowy Dwór Starostów wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku oraz kordegardę (XVIII/XIX wiek). W budynku dziewiętnastowiecznego zajazdu znajduje się obecnie Muzeum Regionalne. Przy ulicy Ogrodowej położony jest kirkut żydowski, na którym można znaleźć macewy z wyrytymi napisami w języku hebrajskim.

Będąc na rynku, nie sposób nie zauważyć górujących nad okolicą ruin zamku, wybudowanego ok. 1390 roku na wzgórzu potocznie zwanym Basztą. Miał za zadanie strzec granicy i szlaków handlowych. Zamek przez długie lata był siedzibą starostów państwa muszyńskiego, do czasu gdy uległ poważnym zniszczeniom w 1474 roku. Po odbudowie był zamieszkiwany do XVII wieku, kiedy to po raz kolejny został zniszczony i ostatecznie popadł w ruinę. Do dziś zachowały się szczątki murów po południowej stronie, które zostały odrestaurowane w ostatnich latach. Na murach stoi również figura Najświętszej Marii Panny z 1979 roku. Z murów zamku rozpościera się piękny widok na Muszynę i jej okolice.

Źródła:
Muszyna, Żegiestów, Złockie i okolice, Janusz Michalak
Informator turystyczny Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna, 2007
Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna, 2010

Jeden komentarz

  1. Zobaczymy jak całość będzie wyglądała po rozbudowie, rynek wraz z deptakiem który będzie biegł ulicą Kościelną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *