Atrakcje

Kulturalne oraz sportowe wydarzenia w Muszynie i okolicach

Noc świętojańska

Mimo, że Muszyna kojarzy się raczej z wodą mineralną i uzdrowiskiem, to jednak fani folkloru i sportowych imprez również znajdą tu coś dla siebie.

W styczniu można uczestniczyć w typowo poświątecznych imprezach, takich jak Jasełka, koncerty noworoczne czy kolędowe. Muszyna co roku bierze aktywny udział w Finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas których odbywają się koncerty, licytacje oraz pokazy pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego. W lutym tradycyjnie odbywa się Walentynkowy Wieczór z Piosenką, gdzie młodzi wykonawcy prezentują covery dobrze znanych i uwielbianych utworów. Podobnym koncertem uświetnia się również Dzień Kobiet w marcu.

Maj rozpoczyna cykl imprez i festynów organizowanych w amfiteatrze Zapopradzie. Oprócz wykonawców ze sceny lokalnej często zapraszani są znani polscy artyści. W czerwcu odbywa się Noc Świętojańska. Podczas imprezy można wziąć udział w konkursach, wysłuchać koncertów oraz puszczać wianki na Popradzie i uczestniczyć w innych, tradycyjnych świętojańskich zabawach. W lipcu na terenie Sądecczyzny od 1992 roku odbywa się słynne Święto Dzieci Gór. Zjeżdżają na nie zespoły i kapele z całego świata, prezentując ludowe tradycje górali również z odmiennych i dalekich kultur. W pobliskim Powroźniku corocznie organizowany jest Popradzki Dzień Pasterski. Odbywają się na nim warsztaty rękodzieła, koncerty regionalnych kapel, prezentuje się owce, organizuje konkursy i zachęca do próbowania lokalnych przysmaków. Główną i najsłynniejszą imprezą w sierpniu jest Festiwal Wód Mineralnych w amfiteatrze Zapopradzie. Dwa dni wypełnione są degustacją wód, koncertami, konkursami i zabawami dla dzieci, pokazami sztucznych ogni oraz występami polskich gwiazd sceny kabaretowej. W tym miesiącu dla bardziej aktywnych odbywa się również Kameralny Polsko-Słowacki Rowerowy Rajd Pętli Popradu. Czterdziesto-dwu kilometrowa trasa biegnie przez malownicze fragmenty Polski i Słowacji.

Wrzesień rozpoczyna się miejskimi obchodami wybuchu II Wojny Światowej pod obeliskiem na rynku. Kolejnym wyścigiem dla amatorów dwóch kółek jest Jesienny Rajd Rowerowy na Raty o Puchar Prezesa Komisji Turystyki Rowerowej. Pod koniec września lato żegna się Jesienią Popradzką, na której koncertują regionalne zespoły folklorystyczne oraz prezentowane są lokalne wyroby i przysmaki. Przy Dworze Starostów odbywa się od kilku lat Jarmark Muszyński. Można na nim zobaczyć pokazy rycerskie oraz szermiercze, turnieje łucznicze, koncerty zespołów polskich i słowackich oraz spróbować lokalnego jedzenia. Listopad upływa pod znakiem koncertów i występów upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Warto również uważnie śledzić strony Biblioteki Publicznej i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie oraz informacje zamieszczane przez amfiteatr Zapopradzie oraz Dwór Starostów, ponieważ są tam nierzadko organizowane interesujące spotkania autorskie z lokalnymi artystami, wieczorki, kameralne koncerty czy wystawy obrazów i innych prac. Częste są również spotkania z naukowcami, historykami, podróżnikami czy miłośnikami ziemi muszyńskiej, opowiadającymi o ciekawych i nieznanych opowieściach z naszego regionu.

Fani sportu mogą również przejść się na mecz piłki nożnej lokalnego MKS Poprad Muszyna lub obejrzeć siatkarki utytułowanego Polskiego Cukru Muszynianka Enea.

Będąc w Muszynie warto również odwiedzić naszych słowackich sąsiadów. W niedalekiej Starej Lubovni w lipcu odbywają się dwie interesujące imprezy. Są to Sviatok Rusinov poświęcony kulturze rusińskiej oraz Slavnosti sv. Cyrila a Metoda odbywający się w tamtejszym skansenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *