Atrakcje

Kościół św. Józefa w Muszynie

Kościół św Józefa w Muszynie

Kościół w Muszynie i parafia wiernych istnieje od 1330 roku. Na początku jednak kościółek był drewniany, mieścił się przy ulicy Piłsudskiego. W latach 1676-1728 parafianie wspólnymi siłami pobudowali nowy, murowany kościół. Fundatorami świątyni byli też: biskup P. Gembicki i biskup A.Trzebnicki. Co jakiś czas sumiennie go odnawiano, by jego blask nie tracił siły i służył kolejnym pokoleniom we wspólnej modlitwie. Konsekrowano go w 1749 roku.

Ołtarz główny kościoła św. Józefa w Muszynie wykonano w stylu klasycystycznym na pocz. XIX w., umieszczono w jego sercu rzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem (gotycka datowana na 1470 r.) oraz wysuwany Obraz św. Józefa (barokowy datowany na XVIII w.). Na ołtarzu tabernakulum wykonano w kształcie świątyni, która zdobi płaskorzeźba Zwiastowania (renesansowa datowana na około 1600 r.). W prezbiterium możemy podziwiać kunsztownie wykonane dwa ołtarze boczne w stylu wczesnobarokowym. Mieszczą się w nich: obraz śmierci św. Józefa oraz obraz św. Jana Chrzciciela na pustyni.

Dzwonnica obok kościoła również jest murowana, całkowicie oddzielona od murów kościoła, jej powstanie datowane jest na 1803 r. Zbudowano ją w kształcie arkady zwieńczonej trójkątnym przyczółkiem, w której zawieszono dzwony. Niestety nie wiemy w jaki sposób i przez kogo dzwony były odlane, ich dźwięk jest wspaniały i służy wiernym i ich obrządkom po dziś dzień. Kościół zagrodzony jest murem z kamienia.

Pierwotne plany budowy murowanego kościoła miały się opierać na planie krzyża. Na przełomie lat jednak Muszynę nawiedziły dwie potężne powodzie w XVIII i XIX wieku, które zniszczyły prawe i lewe skrzydło sanktuarium. Co ciekawe, kościół zbudowano z kamienia i cegły a następnie otynkowano, współcześnie pełnił on funkcje punktu obronnego. Do dziś istnieją stanowiska strzelnicze nad zakrystią.

Przed prezbiterium wyraźnie rzuca się w oczy belka z wizerunkiem Chrystusa na krzyżu. Niesłychanie cenne są równocześnie: barokowa chrzcielnica z obrazem chrztu w Jordanie, ambona z początku XVIII wieku, bogato zdobiona liśćmi akantu i posążkami świętych oraz tłoczone w skórze i złocone kurdybany w ołtarzu głównym, a także w dwóch bocznych. Posąg św. Jana Nepomucena z ok. 1876 r. ustawiono na cokole kamiennym na dziedzińcu kościelnym.

Poniżej aktualne zdjęcia Kościoła

Wejście do Kościoła
Wejście do Kościoła

 

Widok z parkingu na Kościół
Widok z parkingu na Kościół

 

Kościół od strony drogi z pomnikiem ku czci św. Jana Pawła II
Kościół od strony drogi z pomnikiem ku czci św. Jana Pawła II

 

Kościół od strony drogi
Kościół od strony drogi

Kościół św. Józefa na mapie

Jeden komentarz

  1. Bardzo pięknie położony Kościół a do tego we wnętrzu przepiękna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *