TwojaMuszyna.pl na Facebook TwojaMuszyna.pl na Twitter TwojaMuszyna.pl na G+ Wyszukiwarka na TwojaMuszyna.pl
  • 8 Luty 2016

    Rain 6°C 3°C

  • 9 Luty 2016

    AM Showers 8°C 6°C

Mapa atrakcji Muszyny i okolic

Małopolski szlak architektury drewnianej

Blisko 250 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych tworzy Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Na Szlaku znalazły się malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej.

Powstały w 2001 roku małopolski Szlak Architektury Drewnianej to szczególna trasa, na której znajduje się około 250 zabytkowych drewnianych cerkwi, kościołów, will i skansenów.

W Złockiem, którego lokację datuje się na XVI wiek, a które obecnie jest niejako dzielnicą Muszyny, znajduje się cerkiew greckokatolicka im. Dymitra. Dziś budynek pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Na uwagę zasługuje ośmiopolowa kopuła, zabytkowa polichromia z 1873 r., dziewiętnastowieczny ikonostas oraz dwa ołtarze boczne.

W Szczawniku, u podnóża Pustej Wielkiej i Kotylniczego Wierchu, mieści się cerkiew filialna greckokatolicka im. Dymitra, pochodząca z 1841 roku. Cerkiew została wybudowana w stylu zachodniołemkowskim, posiada konstrukcję zrębową oraz ściany pokryte gontem. We wnętrzu obiektu znajduje się wiele cennych zabytków, wśród których można zobaczyć ikonostas w stylu późnego baroku, ołtarz z ikoną „Ukrzyżowania” oraz obrazy „Przemienienie Pańskie” i „Opłakiwanie Chrystusa” w ołtarzach bocznych. Ponadto warte uwagi są liczne ikony i figuralno-ornamentalna polichromia.

Cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Jakuba Młodszego to ozdoba wsi Powroźnik. Świątynia jest najstarszym tego typu obiektem w polskich Karpatach – pochodzi z roku 1600. Polichromię figuralną z wnętrza zakrystii datuje się na rok 1607. Ołtarz boczny z obrazem Chrystusa u Słupa, ikona "Sąd Ostateczny" z 1623 roku, trójdzielny układ wnętrza stanowią o szczególnych walorach cerkwi w Powroźniku.

Trójdzielną cerkiew z 1860 roku o konstrukcji zrębowej ze ścianami pokrytymi gontem można zwiedzić w miejscowości Andrzejówka. Cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy obecnie jest kościołem rzymskokatolickim Wniebowzięcia NMP. Przy prezbiterium mieści się zakrystia, a pod wieżą babiniec, zahata i przedsionek. Szczególną atrakcją tej cerkwi jest ornamentowa polichromia oraz rokokowy ikonostas z XIX wieku, którego część ikon została w 1874 roku przemalowana przez V. Zompha. Będąc w Andrzejówce, warto odwiedzić również pozostałości po łemkowskich drewnianych spichlerzach z XVIII wieku.

W Miliku znajduje się trójdzielna, pokryta gontem cerkiew pod wezwaniem Kosmy i Damiana, wybudowana w 1830 roku. Po przeprowadzeniu Akcji Wisła została przemianowana na kościół rzymskokatolicki. Nad przedsionkiem wybudowano wieżę nakrytą hełmem. We wnętrzu cerkwi mieści się ikonostas pochodzący z 1806 roku, który uprzednio znajdował się w innej cerkwi. Z XVIII wieku pochodzą ikony Matki Bożej i Chrystusa Ukrzyżowanego. Jeszcze starsza, bo z roku 1700, jest ikona „Opłakiwanie Chrystusa”, która znajduje się w nawie. W 1926 roku cerkiew była remontowana, a cztery lata później ozdobiono ją polichromią.

Zwiedzając Szlak Architektury Drewnianej nie można przegapić cerkwi w Binarowej, Dębnie Podhalańskim, Sękowej i Lipnicy Murowanej – te obiekty w 2003 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.

Komentarze   

+1 #2 Andrzej Wszemirowski 2011-07-27 08:08
cudne kościółki!!!
Cytować
0 #1 Kasia T. 2011-06-08 11:41
mi najbardziej podoba się cerkiewka w miliku. Może z sentymentu, ale jest pięknie zadbana.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Noclegi w Muszynie

Serwis ogłoszeniowy Powiatu Nowosądeckiego - KNS24.PL

Polecane atrakcje Muszyny i okolic

Muszyna - podstawowe informacje

Położenie: 49°21′30″N 20°54′00″E

Wysokość n.p.m.: 450m

Przybliżona liczba ludności: 5100

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina Muszyna

Muszyna jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie rzeki Poprad. Liczne źródła wód mineralnych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe szlaki turystyczne, bogata baza ośrodków noclegowych i sanatoriów sprawia, że z roku na rok Muszyna staje się coraz częściej odwiedzanym uzdrowiskiem w Polsce!

MKS Muszynianka
Blachy dachowe Nowy Sącz

Urząd Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna

Adresul. Rynek 31
33-370 Muszyna
Dane kontaktowetel. 18 471 40 09 fax 18 477 79 21
e-mail gmina@muszyna.pl
www.muszyna.pl
Godziny pracyw poniedziałek 8.30 - 16.30
od wtorku do piątku 7.30 - 15.30
Dodatkowe informacjeNIP: 734-347-26-01
REGON: 491893061
Sztuczna trawa - produkt wysokiej jakości firmy Eurogoma

Baseny w Muszynie

W Muszynie i okolicy można skorzystać z oferty kilku basenów. Największy i najchętniej odwiedzany jest Centrum Rekreacji i Sportu ZAPOPRADZIE. Ze względów technicznych czynny jest on tylko latem. W pozostałe pory roku można skorzystać z krytych basenów w domach wczasowych.

czytaj więcej »

Ogrody sensoryczne w Muszynie

Ogrody sensoryczne (ogrody zmysłów) w Muszynie to jedna z wielu inwestycji współfinansowanych z Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Budowa ogrodów to kolejny z wielu kroków mających na celu przyciągnięcie jeszcze większej ilości turystów do naszego miasta.

czytaj więcej »

Rezerwat przyrody Obrożyska

Las Lipowy "Obrożyska" to jeden z najcenniejszych kompleksów lasu liściastego na terenie Beskidów. Znajduje się on w gminie Muszyna, w powiecie nowosądeckim. Przez cały rezerwat prowadzi 4,2 km ścieżka dydaktyczna, z 7 przystankami tematycznymi.

czytaj więcej »

Szlak Architektury Drewnianej

Blisko 250 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych tworzy Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Na Szlaku znalazły się malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej.

czytaj więcej »

Dwie Doliny

Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla to prawdziwy raj dla narciarzy. W obręb tej malowniczo położonej beskidzkiej stacji narciarskiej wchodzą wyciągi zlokalizowane w okolicach Wierchomli Małej, wsi zamieszkiwanej niegdyś przez ludność łemkowską. Od 1987 roku Wierchomla Mała znajduje się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

czytaj więcej »

Amfiteatr Zapopradzie

Amfiteatr Zapopradzie w Muszynie to centrum życia kulturalnego miasta. Co roku odbywa się tutaj kilka ważnych wydarzeń, w szczególności koncertów oraz występów gości z całego świata. Amfiteatr zlokalizowany jest w pobliżu basenów. Niedaleko znajdują się wygodne parkingi oraz skate park.

czytaj więcej »

Ciekawostki o Muszynie

Miasta partnerskie Muszyny to Sulin i Bardejów.

Polecane noclegi w Muszynie

Willa TRELA | Willa MONIKA | Pensjonat IRENA *** » obiekty sprawdzone przez TwojaMuszyna.pl!
Copyright © 2016 Serwis informacyjny (turystyczny) miasta Muszyna. Wszelkie prawa zastrzeżone.