Zapraszamy w góry!
eleganckie koszule męskie Hotel ORLIK Krynica-Zdrój noclegi w Muszynie Sądeckie Centrum Autogaz noclegi krynica zdrój

Szlak Architektury Drewnianej - polecamy!

Email
szlak architektury drewnianej

Blisko 250 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych tworzy Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Na Szlaku znalazły się malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej.

Powstały w 2001 roku małopolski Szlak Architektury Drewnianej to szczególna trasa, na której znajduje się około 250 zabytkowych drewnianych cerkwi, kościołów, will i skansenów.

W Złockiem, którego lokację datuje się na XVI wiek, a które obecnie jest niejako dzielnicą Muszyny, znajduje się cerkiew greckokatolicka im. Dymitra. Dziś budynek pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Na uwagę zasługuje ośmiopolowa kopuła, zabytkowa polichromia z 1873 r., dziewiętnastowieczny ikonostas oraz dwa ołtarze boczne.

W Szczawniku, u podnóża Pustej Wielkiej i Kotylniczego Wierchu, mieści się cerkiew filialna greckokatolicka im. Dymitra, pochodząca z 1841 roku. Cerkiew została wybudowana w stylu zachodniołemkowskim, posiada konstrukcję zrębową oraz ściany pokryte gontem. We wnętrzu obiektu znajduje się wiele cennych zabytków, wśród których można zobaczyć ikonostas w stylu późnego baroku, ołtarz z ikoną „Ukrzyżowania” oraz obrazy „Przemienienie Pańskie” i „Opłakiwanie Chrystusa” w ołtarzach bocznych. Ponadto warte uwagi są liczne ikony i figuralno-ornamentalna polichromia.

Cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Jakuba Młodszego to ozdoba wsi Powroźnik. Świątynia jest najstarszym tego typu obiektem w polskich Karpatach – pochodzi z roku 1600. Polichromię figuralną z wnętrza zakrystii datuje się na rok 1607. Ołtarz boczny z obrazem Chrystusa u Słupa, ikona "Sąd Ostateczny" z 1623 roku, trójdzielny układ wnętrza stanowią o szczególnych walorach cerkwi w Powroźniku.

Trójdzielną cerkiew z 1860 roku o konstrukcji zrębowej ze ścianami pokrytymi gontem można zwiedzić w miejscowości Andrzejówka. Cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy obecnie jest kościołem rzymskokatolickim Wniebowzięcia NMP. Przy prezbiterium mieści się zakrystia, a pod wieżą babiniec, zahata i przedsionek. Szczególną atrakcją tej cerkwi jest ornamentowa polichromia oraz rokokowy ikonostas z XIX wieku, którego część ikon została w 1874 roku przemalowana przez V. Zompha. Będąc w Andrzejówce, warto odwiedzić również pozostałości po łemkowskich drewnianych spichlerzach z XVIII wieku.

W Miliku znajduje się trójdzielna, pokryta gontem cerkiew pod wezwaniem Kosmy i Damiana, wybudowana w 1830 roku. Po przeprowadzeniu Akcji Wisła została przemianowana na kościół rzymskokatolicki. Nad przedsionkiem wybudowano wieżę nakrytą hełmem. We wnętrzu cerkwi mieści się ikonostas pochodzący z 1806 roku, który uprzednio znajdował się w innej cerkwi. Z XVIII wieku pochodzą ikony Matki Bożej i Chrystusa Ukrzyżowanego. Jeszcze starsza, bo z roku 1700, jest ikona „Opłakiwanie Chrystusa”, która znajduje się w nawie. W 1926 roku cerkiew była remontowana, a cztery lata później ozdobiono ją polichromią.

Zwiedzając Szlak Architektury Drewnianej nie można przegapić cerkwi w Binarowej, Dębnie Podhalańskim, Sękowej i Lipnicy Murowanej – te obiekty w 2003 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.

Zobacz również:
Stacje i wyciągi narciarskie w Muszynie
Wśród wielu atrakcji jakie czekają na turystów odwiedzających Muszynę są również świet
Ogrody sensoryczne w Muszynie
Ogrody sensoryczne (ogrody zmysłów) w Muszynie to jedna z wielu inwestycji współfinansowanyc
Reklama
Baseny w Muszynie
W Muszynie i okolicy można skorzystać z oferty kilku basenów. Największy i&nbs
Muszyna - ruiny wieży/baszty
Ruiny XVI-wiecznego zamku to jeden z najciekawszych zabytkowych obiektów architektonicznych w M
Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla
Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla to prawdziwy raj dla narciarzy. W obręb tej malowniczo poło
 

Komentarze  

 
0 #2 Andrzej Wszemirowski 2011-07-27 09:08
cudne kościółki!!!
Cytować
 
 
0 #1 Kasia T. 2011-06-08 12:41
mi najbardziej podoba się cerkiewka w miliku. Może z sentymentu, ale jest pięknie zadbana.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Szewczyk

Blachy dachowe Nowy Sącz

Logowanie i rejestracjaPolecamy

Sztuczna trawa - produkt wysokiej jakości firmy Eurogoma
Copyright © 2014 Serwis informacyjny miasta Muszyna - noclegi i atrakcje - TwojaMuszyna.pl.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Pomysł i realizacja E-LIME.