Atrakcje Atrakcje na Słowacji

Zamek Spiski – narodowy zabytek kultury (zabytek klasy 0)

Odległość z Muszyny: 65 km
Zamek Spiski na Słowacji

Zamek Spiski (Spišský Hrad, Spiš Castle) na Słowacji jest unikalnym przykładem średniowiecznego zamku królewskiego. Jest to jeden z największych kompleksów zamkowych w tej części Europy (ponad 4 hektary powierzchni).

Cały kompleks zamkowy położony jest na wysokości 634 m. n.p.m. w historycznym regionie Spisz (na terenie jednej z najstarszych miejscowości tego regionu – Żehry (Žehra)). W 1993 roku Zamek Spiski został zapisany na listę światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zamek Spiski wybudowany został na przełomie XII i XIII wieku. Należał on do dynastii Arpadów i Andegawenów. W 1464 roku zamek przeszedł do rąk Imricha Zapolskiego, który wraz z bratem Stefanem przebudował zamek z warowni wojskowej na siedzibę szlachecką (pałac). Zapolscy byli właścicielami zamku do 1528 roku. W 1531 roku król darował zamek Alexiejowi Thurzie. Thurzowcy przebudowali zamek na wygodniejszy renesansowy pałac. W 1636 roku zamek przeszedł do rąk Csakych, do których należał aż do 1949 roku. W tym czasie zamek stopniowo ulegał degradacji aż w w 1780 roku zniszczył go pożar i od tego czasu stracił on swoje znaczenie.

Dzięki konserwatorom zabytków udało się zabezpieczyć zamek przed dalszą ruiną i obecnie wraz z ekspozycjami muzealnymi poświęconymi historii zamku jest on udostępniony zwiedzającym w godzinach od 9:00 do 17:00 (01.05.2017 – 30.09.2017 w godzinach od 9:00 do 19:00).

Zamek Spiski - zdjęcie

Wstęp (cennik)

6 euro – dorośli,
3 euro – dzieci od 6 do 18 lat,
14 euro – bilet rodzinny (maksymalnie 4 osoby w kombinacji: 1 dorosły i 3 dzieci lub 2 dorosłych i 2 dzieci),
2,50 euro – grupy dzieci (dzieci poniżej 15 lat).

Ważne

Dla samochodów osobowych i autobusów przygotowany jest parking oddalony o ok. 5 minut pieszo od bramy zamku.

Galeria zdjęć zamku

Zamek Spiski na mapie

Jeden komentarz

  1. Na zdjęciach prezentuje się wyśmienicie, musze się tam wybrać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *